Report z turnajového zápasu
informace, jak probíhal již odehraný zápas

Chasan (PacAGPG 2) - Raduz (Spojenci) x Lord Mystic (Osa)
dohráno 09.03.2010, vítězství Osy
Lord Mystic - Osa

Průběh a konec bitvy:
Armádu jsem rozdělil na dvě obranné linie. Na sever jsem přesunul většinu jednotek z vnitrozemí, roztáhl přes celou šíři pevniny mezi kanály, zpevnil celkem šesti houfnicemi a šesti flaky kryjící tyto houfnice. V první linii jsem postavil pěchotu a kozáky (mohl jsem si to dovolit kvůli kratšímu dostřelu nepřátelských děl), v záloze čekalo několik tankových divizí pro rychlé výpady a operativní vyztužení případně oslabené obrany. Na jihu jsem postavil podobnou hráz, zde jsem měl pouze čtyři houfnice, ale leteckou nadvládu a do první linie jsem postavil slabší japonské tanky. V prvních kolech jsem na severu sprintoval s vyztužením obrany. Tato první kola byla klíčová a nepřítel zde nevyužil drtivé letecké převahy, vyčkával na dotažení posil a já tak mohl dobudovat svůj pevný obranný val. Do konce bitvy jsem pouze bránil pozice, odstřeloval nepřátelské tanky a houfnice a rychlými výpady mými tanky je dorážel. Nepříteli jsem tak způsobil velké ztráty na klíčových jednotkách a do konce bitvy se zde ani nepokusil o nějaký razantnější průlom. Na jihu byla situace obdobná, bránící Japonsko má zde letiště a proto jsem poslal v první vlně stíhačky a bombardéry na postupující ruskou armádu. Podařilo se jí zničit nějaké flaky v autech a houfnici a následně občas letecky postrašit nekryté jednotky. Po řece jsem se snažil poslat do týlu nepřítele pár námořních transportů a ve výsledku to oslabeného nepřítele zmátlo a s jižním svazem se ani nedostal ke zteči mých obraných pozic.

Hodnocení vlastního velení:
Za hlavní klad u sebe považuji strategii. Sázka na kvalitní severní obranu vyztuženou vzájemně krytými houfnicemi i flaky vyšla, pro nepřítele se ukázala jako neprostupná.

Charakteristika protihráče:
Z mého pohledu již dohrané bitvy by mě asi nejvíce ohrozilo, pokud by nepřítel hned od začátku soustředil kombinovaný útok letectva a pozemních jednotek i bez podpory houfnic. Ten se ale snažil dotáhnout posily a dělostřelectvo, bohužel se snažil projít skrz bažiny kde nelze houfnice přebrodit a s jejich menším dostřelem nemohl ohrozit mé přední linie. Po několika mých protiútocích kdy jsem mu zničil pár tanků a houfnic byla hra jen dohrána, proto nemá cenu rozebírat další plusy či mínusy.

Raduz - Spojenci

Průběh a konec bitvy:
Milá maminko, Tento dopis bude na dlouhou dobu asi poslední a upřímně doufám, že k tobě v pořádku dorazí. Posílám jej po mém věrném kamarádu Sašovi, který raněn dnes ojíždí na léčení do naší milované vlasti. Posílám jej takto proto, že věci, které Ti v něm napíšu jsou politicky tak nebezpečné, že bych riskoval uvěznění či popravu celé naší rodiny. Jak víš, byl jsem odvelen na východ Mandžuska, abych si vydobyl ostruhy v bitvě proti nenáviděnému Japonsku v bitvě u Chasanu. Víš, že si vážím života každého statečného vlastence a na rozdíl od vrchního velení je mi cizí taktika hromadného obětování těchto chrabrých synů naší Matičky Rusi. Prostudoval jsem pečlivě mapu této oblasti, zvážil své možnosti a rozhodl se nejdříve dokoupit flaky na jižní frontu. Naše letadla byla daleko na severu a nechtel jsem nechat me jednotky bez jakekoli protivzdušné ochrany. Bohužel než stačily dojet k jednotkam a zaujmout obranné postavení, byly zmasakrovany ještě v nákladácích - má velká chyba za kterou se stydím.. Následovalo další bombardování děl a tězké techniky. Ani na severní frontě se mi příliš nedařilo, nepřítel stáhl všechny síly z vnitrozemí a vybudoval neprostupnou obranu o kterou se všechny naše útoky totálně rozbily. Než dorazily posily od severovýchodu, bylo jasno, že tudy to nepujde.. Toto vše se stalo během prvních šesti tahů a já začínal přemýšlet o kapitulaci. Bohužel vím, jak se k otázkám kapitulace staví Stalin a jeho generálové, tak jsem musel jednat s největší opatrností a tajností. Rozhodl jsem se zastavit zbytečné útoky na skvěle postaveného nepřítele a vyjednal podmínky kapitulace. Dnes jsem nechal odjet všechny raněné na léčení do vlasti a zítra přecházím se všemi jednotkami do japonského zajetí. Pokusím se ti posílat zprávy přes Červený kříž, snad se k Tobě něaká zpráva v pořádku dostane. Nevěř řečem, které se mne budou snažit očernit a pospinit. Jednal jsem, dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a ušetřil desetisíce životů našich vojáků. Moc na Tebe myslím - neboj se o mne, po válce se určitě setkáme. Tvůj milující syn Vasil

Hodnocení vlastního velení:
Z dosavadních odehraných turnajových bitev jednoznačně nejhorší velení. Žádný trening (i když se mjm169 nabízel a tímto mu děkuji, bohužel nedostatek času mi nedovolil jeho nabídku využít), jen zevrubne prostudovani mapy před začátkem bitvy. Ani útočná snaha nestála za mnoho. Chyběl koncept, vše bylo takové zmatené, občas unáhledné - prostě tragédie. Proti PC-mu by můj výkon asi stačil, ale proti živému soupeři to prostě bez tréninku nejde.

Charakteristika protihráče:
Výtečné zhodnocení terénu a bitvy. Nové jednotky má v malíku, měl jasnou představu, co, kdy, jak, proč a jeho strategie vše z vnitrozemí vrhnout na severní frontu se ukázala jako stoprocentní. Silný soupeř, dal mi lekci a děkuji mu za ní.