Austrálie

PacPG: 20.9.1942 - 13.10.1942

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
12.7.2005
8.3.2011
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.4.2011 ( Vydání 02 )
-
V původní PacG bitvě byla mapa v pořádku, pouze byla všude letiště a žádná města.

Původní mapa:




Při najetí na objekt na mapě (město, řeka, ...) se zobrazí jeho název, souřadnice, popř. vlajka

Historický popis:

Hypotetická bitva. Japonci provádějí invazi do Austrálie.

Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
8. října 1931: Austrálie - v Melbourne umírá generál John Monash, za první světové války velitel australského sboru na západní frontě a jeden z vůbec nejschopnějších polních velitelů Spojenců. V létě 1918 naplánoval spojenecký protiútok v bitvě u Amiens, který úspěšné odstartoval spojeneckou Stodenní ofenzivu vedoucí k porážce Německa.
19. března 1932: Austrálie - v Sydney je otevřen slavný Harbour Bridge, gigantická ocelová konstrukce obloukového mostu, který přemosťuje zátoku Port Jackson.
10. prosince 1932: Austrálie - potupnou porážkou oficiálně končí válka vedená australskou armádou v Západní Austrálii proti přemnoženým ptákům emu.
7. listopadu 1938: Austrálie - v Darwinu přistávají po dálkovém non-stop letu z egyptské Ismailie tři lehké bombardéry RAF Vickers Wellesley. Délkou 11.500 km tato mise stanovuje nový světový rekord, který v případě jednomotorového letounu s pístovým motorem už nebude nikdy překonán.
20. října 1939: Melbourne - premiér Robert Menzies oznamuje znovuzavedení povinného vojenského výcviku, pro vnitrostátní službu, v lednu 1940.
7. října 1941: Austrálie - po reorganizaci vlády se premiérem Austrálie stává John Curtin z labouristické strany.
11. listopadu 1941: Austrálie - na Den válečných veteránů je v hlavním městě Canberra otevřen Australian War Memorial, národní památník bojujícím členům ozbrojených sil Australského svazu zahrnující i válečné muzeum. Připravován byl již od konce první světové války, ale díky různým potížím a velké hospodářské krizi byl dostavěn až během nového světového konfliktu. Dodnes jde o jeden z největších památníků svého druhu na světě.
17. února 1942: Jižní Pacifik - japonská ponorka I-25 vypouští hydroplán Jokosuka na průzkumný let nad Sydney, v Austrálii.
19. února 1942: Austrálie - 150 japonských letadel ze čtyř letadlových lodí, které bojovaly v Pearl Harboru, útočí na město Darwin v severní části Austrálie. V útoku jsou poškozena zařízení přístavu a potopeno několik válečných lodí.
22. února 1942: Washington - generálovi Douglasu MacArthurovi je nařízeno opustit Filipíny a zřídit nové velitelství v Austrálii.
22. února 1942: Indický oceán - 7. australská divize, přesouvající se ze Severní Afriky na pomoc ohrožené Barmě, je na příkaz australského premiéra Johna Curtina přesměrována domů k obraně Austrálie. Britské síly v Barmě tak prakticky nemají čím bránit Rangún. Odmítnutí rozkazů premiéra Churchilla se stává kritickým okamžikem s dalekosáhlými důsledky a Curtin tak pomyslně otáčí nejen kormidlem přepravujícíh plavidel, ale i kormidlem dějin Austrálie a Barmy. Ovšem akce je především psychologickým vítězstvím Japonska, neboť je důsledkem paniky po japonském náletu na australský Darwin (19. února).
3. března 1942: Austrálie - devět japonských stíhaček A6M Zeke útočí na létající čluny a jiná letadla v přístavu i na letišti města Broome, které se díky své poloze na severozápadním pobřeží Austrálie stalo mezistanicí evakuace civilních osob západních zemí z Jávy. Japonci ničí celkem 22 spojeneckých letadel, mezi nimi i B-24 plně naložený raněnými vojáky. Celkem si útok vyžádá 88 mrtvých.
20. března 1942: Austráie - do přístavu Fremantle připlouvá nizozemská minolovka HNLMS Abraham Crijnssen. Je posledním spojeneckým plavidlem, kterému se po japonské invazi podařilo uniknout z Jávy. Posádka při úniku využívala výhradně noční přesuny a ve dne kotvení při pobřeží ostrovů za důkladného maskování plavidla pomocí džunglového porostu.
27. března 1942: Austrálie - generál Blamey se vrací s vojáky ze Severní Afriky do Austrálie. Je jmenován velitelem spojeneckých pozemních sil v Austrálii.
31. května 1942: Austrálie - v noci pronikají tři japonské trpasličí ponorky do zálivu Sydney Harbour. Dvě z nich jsou odhaleny a napadeny dříve, než mohou ohrozit spojenecké lodě. Tyto ponorky potápí samy posádky, které jdou ke dnu s nimi a později budou Spojenci vyzdviženy. Třetí ponorka se pokouší torpédovat těžký křižník USS Chicago (CA-29), ale místo toho potápí neozbrojený trajekt HMAS Kuttabul. Osud této ponorky nebude znám až do roku 2006, kdy u severních pláží Sydney objeví vrak amatérští potápěči.
4. června 1942: Austrálie - u pobřeží státu Viktorie torpéduje japonská ponorka I-27 australskou nákladní loď SS Iron Crown převážející manganovou rudu. Plavidlo se potápí během 60 sekund s 38 námořníky, pět členů posádky se zachraňuje. Vrak lodi bude nalezen v roce 2019.
8. června 1942: Austrálie - Japonské ponorky I-24 and I-21 nočním přepadem krátce a s malými škodami ostřelují přístavy Sydney and Newcastle. Jedna ameriská stíhačka Aircobra je i s pilotem poručíkem Cantellem po nehodě ztracena v jeho svévolné akci vypátrat zdroj ostřelování Sydney. Pobřežní pevnost Fort Scratchley u Newcastle v jediné ostré akci za dobu její existence neúčinně opětuje palbu.
12. července 1942: Austrálie - po vzdušné kolizi dvou stíhaček P-40 obrany Darwinu končí v nemocnici s těžkými zraněními americký stíhací pilot George Preddy, který má na kontě dva poškozené japonské letouny. Po rekonvalescenci bude převelen na evropské bojiště, kde se stane největším stíhacím esem na P-51, bohužel se však stane obětí vlastní protiletecké palby. Pohřben bude ve Francii vede svého bratra Williama, rovněž stíhače, sestřeleného nad Českými Budějovicemi.
19. září 1942: Austrálie - v Brisbane je na popud generála MacArthura zformována nová spojenecká zpravodajská jednotka ATIS (Allied Translator and Interpreter Section). Organizace složená převážně z jazykových specialistů z USA a Austrálie je určena k centralizaci a systematizaci využívání zachycených nepřátelských dokumentů a výslechů japonských válečných zajatců. Personál této důležité jednotky se postupně rozroste z původních 35 až na 4000 pracovníků, rekrutovaných zejména z obyvatel tzv. Nisei, druhé generace Američanů japonského původu.
29. října 1942: Austrálie - generál Vasey je jmenován velitelem australské 7. divize, kdy nahrazuje generála Allena, jehož velení je hodnoceno jako málo energické (málo rozhodné).
27. ledna 1943: Austrálie - ve snaze odvrátit pozornost od evakuace Guadalcanalu ostřeluje v noci japonská ponorka I-165 palubním dělem australskou pobřežní vesnici Port Gregory. Útok nezpůsobí žádné škody a velení spojeneckého námořnictva se o něm dozví až o týden později ze zachycené a dešifrované japonské zprávy. Ponorka během plavby nepoškodí žádné spojenecké plavidlo a celá akce je zářným příkladem chabého plánování a neadekvátní doktríny nasazení japonských ponorkových sil po celou válku v Pacifiku.
2. března 1943: Austrálie - australské stíhací eso Clive "Killer" Caldwell s 22 sestřely v Severní Africe otvírá skóre na pacifickém bojišti, když ve svém Spitfiru sestřeluje nad Darwinem japonské A6M Zero a B5N Kate. Než bude stažen z první linie, připíše si ještě dalších 8 vítězství nad japonskými letouny a válku skončí jako největší australské eso 2. světové války a jako vůbec nejúspěšnější spojenecký pilot na letounu P-40.
14. dubna 1943: Austrálie - během cvičných torpédových útoků na trajekt HMAS Burra-bra v Jervisově zátoce dochází ke kolizi a havárii dvou bombardérů Beaufort se ztrátou obou posádek. Jelikož se jedná o exhibici pro válečné korenspodenty na palubě australského plavidla, je nehoda velice dobře zaznamenána na filmový materiál.
15. září 1943: Austrálie - v noci na 16. září je japonskými letadly bombardováno městečko Onslow na západním pobřeží. Jde o nejjižnější bod, na který během války v Pacifiku dopadla japonská bomba.
12. listopadu 1943: Austrálie - japonské bombardéry G4M Betty bombardují cíle v okolí Darwinu. Jeden z útočníků je sestřelen stíhačkou Spitfire. Jedná se o poslední z celkem stovky japonských náletů provedených během války v Pacifiku na australskou pevninu.
17. ledna 1944: Austrálie - na maso je zaveden přídělový systém.
19. ledna 1944: Severozápadní Austrálie - na pustém pobřeží v úžině York Sound v regionu Kimberley se vyloďuje malá průzkumná skupina japonských důstojníků. Již následujícího dne se na své nenápadné rybářské lodi Macu Kikan stahuje. Jedná se o jediné vojáky Osy, kteří se za druhé světové války vylodili na australském kontinentu.
24. prosince 1944: Pacifik - německá ponorka U-862 typu IXD2 potápí nedaleko pobřeží Austrálie americkou nákladní loď třídy Liberty Robert J. Walker. Jedná se o jedinou německou ponorku, která za druhé světové války operovala v Tichém oceánu a o jediný úspěch, kterého zde dosáhla.
5. července 1945: Austrálie - válečný vůdce a předseda vlády Austrálie John Curtin umírá v Canberře. Během několika dní je jako jeho nástupce v úřadu zvolen Ben Chifley.
13. července 1945: Austrálie - Ben Chifley, ministr financí, je vybrán, aby se stal místo zesnulého Johna Curtina premiérem a nahradil tak zároveň prozatímního premiéra F.M. Fordea.
15. srpna 1945: Austrálie - obyvatelé se dozvídají o japonské kapitulaci v zaměstnáních. Oslavy pokračují po celou noc.
30. srpna 1945: Canberra - na setkání australské poradní válečné rady (Advisory War Council) je rozhodnuto, že by tato rada měla být rozpuštěna neprodleně poté, co představitelé australské opozice (Opposition) prohlásí, že nutnost existence vzhledem ke konci války skončila.
2. září 1945: Melbourne - australský ministr obrany oznamuje ukončení činnosti Velitelství jihozápadního Tichomoří. Veškerá oblast jižně od Filipín je převedena pod britskou správu a operační velení nad australskými silami, propůjčené generálovi MacArthurovi v roce 1942, přechází zpět australské vládě.
2. října 1946: Spojené státy - v Columbu, hlavním městě státu Ohio, přistává po třídenním nonstop letu z Perthu v Austrálii americký námořní průzkumný letoun Lockheed P2V-1 Neptune. Délkou mise 18.000 km stanovuje nový světový rekord, který bude držet 16 let.

Literární zdroje:
Šnajdr, Miroslav: Airacobra v amerických službách : USAAF 1941-1944,   Votobia, 1996, Olomouc
Pejčoch, Ivo: Australský tank AC 1 Sentinel,  HPM č. 7/1994
Kovář, Daniel: Commonwealth Wirraway,  HPM č. 5 a 6/1999
Pejčoch, Ivo: Ko-Hyoteki japonské miniponorky,  HPM č. 12/2005

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Prohra a malé vítězství vede do bitvy Guadalcanal. Podle předchozího vývoje kampaně může mít malé vítězství i druhou volbu - ostrov Munda na Šalomounových ostrovech. Velké vítězství vede buď do bitvy Havaj 1944 nebo do bitvy San Francisco, opět podle přechozího vývoje kampaně.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 38 x 45 hexů
24 kol, 1 den/kolo
Verze: PacPG 1, Startující strana: Osa, Kampaň: Japonská kampaň, Pořadí v kampani: 11.
Státy Osy:    Japonsko
Státy Spojenců:    Austrálie & Nový Zéland, Velká Británie, USA
Neutrální státy:    -
Osa:    útočí
Spojenci:    brání
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Region podnebí:    Oblast beze srážek
Charakter počasí v regionu:    Zpravidla poušť nebo oblast, kde v době bitvy nedošlo k žádným srážkám.
Herní časová náročnost bitvy:    40.74 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Osy:
55 jednotek, z toho 23 jádrových a 32 posil
15 jednotek je leteckých, 8 námořních a 32 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 22 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Osa - Spojenci


5/24 - 0/0
Počet jednotek Spojenců:
95 jednotek
17 jednotek je leteckých, 3 námořních a 75 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Osa / Spojenci


600 + 0 / 544 + 97
Počet slotů Osy:
57 slotů, z toho 23 jádrových slotů a 34 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 2 jednotky
   (0 jádrových + 2 posil)
Počet slotů Spojenců:
97 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 2 jednotky
Jednotky transportů:
Osa - letecké:    Ki-54 Hickory
Spojenci - letecké:    nejsou k dispozici
Osa - námořní:    Transport
Spojenci - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 20. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      200
Dotace za Malé vítězství:      100

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Osy:

Hohei 1940 (Pěchota 1940) (Japonsko)
Senpaku Kohei (Námořní Specialisté) (Japonsko)
Kohei (Ženisté) (Japonsko)
Konoe Shidan (Císařská Garda) (Japonsko)
Kyoka Hohei 1940 (Pěchota 1940 HW) (Japonsko)
Type 98 Ke-Ni (Japonsko)
Type 1 Chi-He (Japonsko)
Type 97 Chi-Ha (Japonsko)
Type 96 150mm (Japonsko)
Type 91 105mm (Japonsko)
Ki-45 Nick (Torjú) (Japonsko)
A6M2 Zero (Reisen) (Japonsko)
G4M Betty (Rikkó) (Japonsko)
Ki-49 Helen (Donrjú) (Japonsko)
Torpédoborec (Japonsko)
Lehký křižník (Japonsko)
Těžký křižník (Japonsko)
Bitevní loď třídy Fusó (Japonsko)
Lehká letadlová loď (Japonsko)
Isuzu Type 94 6-Wheeled Truck (Japonsko)
Transport (Japonsko)
Jednotky Spojenců:

Mořské včely (USA)
Námořní pěchota 41 (USA)
Ženisté (USA)
Pěchota 41 HW (USA)
Pěchota 41 (USA)
M3A1 Lee (USA)
M3 Stuart (USA)
37mm ATG (USA)
US 105mm Gun (USA)
US 75mm Gun (USA)
P-39 Airacobra (USA)
F4F Wildcat (USA)
B-25B Mitchell (USA)
Douglas A-20 Havoc (USA)
B-26C Marauder (USA)
B-17F Flying Fortress (USA)
US M2 Halftruck (USA)
US GM Truck (USA)
Ženisté (Velká Británie)
Valentine MkIII (Velká Británie)
Grant (Velká Británie)
Daimler Scout Car (Velká Británie)
Spitfire MkVC (Velká Británie)
Ponorka (Velká Británie)
Brencarrier (Velká Británie)
Ženisté (Austrálie & Nový Zéland)
ANZAC 1940 (Austrálie & Nový Zéland)
Pěchota 36 HW (Austrálie & Nový Zéland)
Valentine MkIII (Austrálie & Nový Zéland)
Grant (Austrálie & Nový Zéland)
Matilda II (Austrálie & Nový Zéland)
2 Pdr ATG (Austrálie & Nový Zéland)
25 Pdr Gun (Austrálie & Nový Zéland)
40mm Boffors (Austrálie & Nový Zéland)
234mm pevnost (Austrálie & Nový Zéland)
CA-8 Wirraway (Austrálie & Nový Zéland)
P-40 Kittyhawk (Austrálie & Nový Zéland)
Beaufighter MkI (Austrálie & Nový Zéland)
Ponorka (Austrálie & Nový Zéland)
Brencarrier (Austrálie & Nový Zéland)
GB 3 Ton Lorry (Austrálie & Nový Zéland)

Turnajová utkání této bitvy:

celkem zápasů: 2
Turnaj Etapa OSA x Spojenci Už se začalo hrát? Report Vítězný save
5 3 Pospechbuh x Vesepdohráno 31.12.2011, vítězství SpojencůZDEZDE
5 3 Vesep x Pospechbuhdohráno 31.12.2011, vítězství OsyZDE-

Časově kryjící se bitvy:

Madagaskar (PacAGPG 2), Austrálie (PacPG 1)

Seznam použitých názvů:

Adelaide
Amberley
Australské Alpy
Ballarat
Bassův průliv
Blacktown
Brisbane
Broken Hill
Camooweal
Canberra
Zobrazit celý seznam...
Adelaide
Amberley
Australian Alps
Ballarat
Bass Strait
Blacktown
Brisbane
Broken Hill
Camooweal
Canberra

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy: