Midway

4.6.1942 - 5.6.1942

PacPG: 4.6.1942 - 6.6.1942

Mapa scenaria:
Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
20.11.2005
20.11.2005
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.4.2011 ( Vydání 02 )
-
Oproti původní PacG bitvě byly provedeny úpravy dle skutečnosti - přidány útesy, Sand Islet, Eastern Island, upraven Sand Island.

Původní mapa:

Historický popis:

Krycí název operace: MI
Pokus o dobytí Midway znamenal vrchol dosavadních japonských válečných akcí. Po období několika měsíců nepřetržitých úspěchů, kdy rychle a snadno zdolávali každý odpor, byli zastaveni a ztratili strategickou iniciativu, jež byla jedním ze zdrojů jejich vítězství. Pro spojence, především pak pro Spojené státy, touto bitvou skončila čistě defenzivní fáze války. (Ivan Hrbek, Jaroslav Hrbek - Krvavé oceány, Naše vojsko, 1994)

Článek na české Wikipedii
Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
7. prosince 1941:Pacifik - japonské letecké síly provádějí z pozemních základen na Mariánských a Marshallových ostrovech nálety na Guam a Wake. Atol Midway je ostřelován dvěma japonskými torpédoborci.
4. března 1942:Havajské ostrovy - japonská Operace K. Dva průzkumné létající čluny Kawanishi H8K s malým nákladem bomb, startující z Marshallových ostrovů s doplněním paliva z ponorky u Francouzských fregatních mělčin, pronikají za úplňku nad Pearl Harbor. Díky oblačnosti nekončí operace úspěchem, nicméně oba bombardéry se v pořádku vrací a dokončují tak nejdelší (8000 km) bombardovací misi v soudobých dějinách, překonanou až za války o Falkandy r. 1982 (pro srovnání, pozdější americké nálety na Japonsko z Mariánských ostrovů, Doolittlův nálet na Tokio nebo například kyvadlové nálety na Německo z Anglie přes celou Evropu do SSSR, byly prováděny na zhruba poloviční vzdálenost). Během operace je Američany odposlechnuta japonská radiová komunikace, ve které Japonci pro identifikaci polohy použijí jako orientační bod objekt s kódovým označením AF. Protože se nikde v oblasti nenachází jiná pevnina kromě atolu Midway, dokáží tento objekt s kódovým označením spárovat, což jim později pomůže odhalit japonské záměry z rozluštěných zpráv a získat zásadní výhodu před bitvou o Midway.
5. května 1942:Tokio - císařský hlavní štáb nařizuje japonskému námořnictvu, aby se připravovalo na invazi na ostrov Midway.
14. května 1942:Washington - šifranti odhalují první náznaky japonského plánu zaútočit na ostrov Midway v centrálním Pacifiku.
25. května 1942:Havaj - americké ponorky zaujímají hlídková postavení v rámci přijatých opatření na očekávaný japonský útok na Atol Midway.
26. května 1942:Havaj - americký taktický svaz Task Force 16 s letadlovými loděmi Enterprise a Hornet se vracejí do Pearl Harboru. Japonci mají za to, že tyto lodě jsou nadále aktivní v jižním Pacifiku.
26. května 1942:Vnitřní moře - japonská 1. flotila letadlových lodí (admirál Nagumo) vyplouvá k Midway. Jeho taktický svaz tvoří letadlové lodě Akagi, Kaga, Sórjú a Hirjú, dále dvě bitevní lodě, křižníky a torpédoborce jako eskorta.
27. května 1942:Střední Pacifik - japonská invazní flotila, jejímž cílem je atol Midway, vyplouvá z ostrova Saipan a Guam s transporty převážejícími 5 000 vojáků. Jsou doprovázeny křižníky a torpédoborci. Stejně tak invazní sbor, jehož cílem jsou Aleuty, vyplouvá ve dvou skupinách z města Ominato.
28. května 1942:Havaj - taktický svaz Task Force 16 vyplouvá z ostrova Oahu s letadlovými loděmi Enterprise a Hornet a doprovodem. Následuje vyplutí Taktického svazu Task Force 17 admirála Fletchera po zázračně rychle provedených opravách na letadlové lodi Yorktown.
28. května 1942:Pacifik - k Midway vyráží zbytek japonských sil. Admirál Jamamoto velící celé operaci věří, že pokud vyjde plán na obsazení tohoto ostrova, může být americká flotila donucena k rozhodujícímu střetu a pokud v něm bude tato flotila poražena, povede to k dočasnému zastavení bojů, což předejde tomu, aby americká produkce mohla zhatit japonské válečné úsilí.
30. května 1942:Havaj - čtyři japonské ponorky dorážejí příliš pozdě, aby zastihly americký taktický svaz vyslaný k Midway.
31. května 1942:Spojené státy - v pokusu posílit Tichomořskou flotilu vyplouvají ze San Francisca bitevní lodě Colorado a Maryland.
1. června 1942:Pacifik - dvacet pět amerických ponorek z rozličných jednotek zaujímá postavení kolem Midway.
1. června 1942:San Francisco - po opravách poškození způsobeného torpédem vyplouvá letadlová loď USS Saratoga. Ukáže se, že je to příliš pozdě na to, aby se stala součástí nadcházející bitvy u Midway.
4. června 1942:Pacifik - Bitva u Midway. Leteckým úderem zahajují Japonci svůj útok na atol Midway. Američané se brání odhodlaně, ale neúspěšně. Nicméně admirál Nagumo, velící japonským silám, se rozhoduje, že bude nezbytné provést před vyloděním invazních jednotek ještě jeden letecký úder. Není si vědom amerických letadlových lodí v oblasti. V době, kdy Japonci zjistí tuto hrozbu, je příliš pozdě. Torpédové bombardéry z amerických letadlových lodí útočí na japonské letadlové lodě kolem 09.30 hodin. Ačkoli selhávají ve způsobení jakýchkoli škod a mají těžké ztráty, je japonská obrana jejich úderem narušena. Druhý úder, americkými střemhlavými bombardéry, přichází v 10.30 hodin -- ve stejný čas, kdy japonské letadlové lodě dokončily reorganizaci k útoku. V těchto minutách jsou japonské letadlové lodě Akagi, Kaga a Sórjú osudově zasaženy, jejich paluby jsou plné letadel připravených udeřit na americké letadlové lodě. Hirjú zahajuje protiúder na USS Yorktown, který zásadně poškozuje tuto letadlovou loď. Pozdě odpoledne letadla z lodí Enterprise a Hornet provádí úder na Hirjú, paralyzující tuto loď stejně tak. Všechny čtyři japonské lodě utržily taková poškození, která povedou k jejich samovolnému nebo nucenému potopení během následujících 24 hodin.
6. června 1942:Pacifik - bitva u Midway. Admirál Jamamoto zvažuje hladinovou bitvu proti americké flotile letadlových lodí, ale nakonec se místo toho rozhoduje ustoupit. Ztráta hlavní části japonské flotily letadlových lodí a jejich pilotů letadel v bitvě 4. června připravuje Japonce v námořní bitvě o Pacifik o iniciativu. Rovněž je důležitá dešifrovací schopnost Američanů vedoucí k odhalení japonských plánů. Apriorní vědomosti o japonských záměrech v Midway poskytly Američanům možnost připravit past.
7. června 1942:Pacifik - americká letadlová loď USS Yorktown, která byla těžce poškozena během bitvy u Midway, je během pomalé vlečné plavby potopena japonskou ponorkou I-168.
10. července 1942:Aleutské ostrovy - americké průzkumné letadlo PBY Catalina objevuje při náhodném přeletu ostrova Akutan vrak japonské stíhačky A6M2. Jedná se o letoun poddůstojníka Kogy, který na ostrově nouzově přistál 4. června po náletu na Dutch Harbor, útoku na odvedení pozornosti při bitvě o Midway. Ačkoliv Koga přistání nepřežil, jeho letadlo objevují Američané téměř neporušené, což bude mít dakosáhlé důsledky pro celou válku v Pacifiku. Mimořádně cenná kořist bude záhy prozkoumána, uvedena do letuschopného stavu a stane se zdrojem nedocenitelných informací pro konstrukci vlastních strojů a pro vývoj strategie i taktiky boj s tímto stíhacím strojem a vzdušnými silami protivníka. Pro Japonce je toto událost, která ještě umocňuje jejich drtivou porážku u Midwaye.
6. srpna 1943:Šalomounovy ostrovy - v zálivu Vela dochází ke střetu mezi 6 americkými torpédoborci a 4 japonskými torpédoborci převážejícími vojáky a zásoby na ostrov Kolombangara. Tři z japonských plavidel jsou potopena - Araši, Hagikaze and Kawakaze. Torpédoborec Araši se proslavil v bitvě u Midway, kdy po útoku na ponorku USS Nautilus ve snaze dohonit hlavní japonský svaz svou širokou brázdou nasměroval americké bombardéry přímo k japonským letadlovým lodím.
6. července 1944:Mariánské ostrovy - na ostrově Saipan páchá v bezvýchodné situaci sebevraždu ranou z revolveru admirál Čúiči Nagumo, jenž byl na počátku války velitelem svazu japonských letadlových lodí při téměř všech významných operacích včetně útoku na Pearl Harbor a porážky u Midway.

Literární zdroje:
Jordan, David, Wiest Andrew: Atlas druhé světové války,   Ottovo nakladatelství, 2006, Praha
Smith, Peter C.: Bitva o Midway,   Jota, 2005, Brno
Herubel, Michel: Bitva o Midway,   Mustang, 1995, Plzeň
Skřivan, Aleš: Cestou samurajů,   Mladá fronta, 1984, Praha
Tillman, Barrett: Douglas Dauntless,   Mustang, 1997, Plzeň
Saunders, Hrowe H.: Duel v Pacifiku,   Mustang, 1995, Plzeň
.Swanston, Alexander & Malcolm: Historický atlas II. světové války,   Columbus, 2007, Praha
Rose, Lisle A.: Hornet,   Mustang, 1997, Plzeň
.Skřivan, Aleš: Japonská válka 1931 - 1945,   Libri, 1997, Praha
Pavlík, Jan: Japonské letadlové lodě z období II. sv. války,   Svět křídel, 2003, Cheb
Hrbek, Jaroslav, Hrbek Ivan: Krvavé oceány,   Naše vojsko, 1994, Praha
Stille, Mark: Letadlové lodě Námořnictva USA 1942–45: lodě postavené za 2. světové války,   Grada Publishing, 2008, Praha
Stille, Mark: Letadlové lodě USA vs letadlové lodě Japonska - Pacifik 1942,   Grada Publishing a.s., 2009, Praha
.Šnajdr, Miroslav: Létající mariňáci,   Akcent, 2015, Třebíč
Hrbek, Jaroslav, Hrbek Ivan: Loďstva států účastnících se 2. sv. války,   Naše vojsko, 1994, Praha
Fučida, Micuo, Okumiya Masatake: Midway,   Mladá fronta, 1990, Praha
.Ireland, Bernard: Námořní letectvo - kompletní historie od roku 1914 do dnešních dnů,   Naše vojsko, 2008, Praha
Henry, Mark: Námořnictvo USA za druhé světové války,   Grada, 2008, Praha
Bruce, George: Největší námořní bitvy XX. století,   Area, 2007, Praha
.Sims, Edward H.: Největší vzdušné bitvy,   Toužimský & Moravec, 2002, Praha
Hara, Tameči: Nepotopitelný kapitán,   Omnibooks, 2013, Neratovice
Hubáček, Miloš: Pacifik v plamenech,   Mladá fronta, 1997, Praha
.Newark, Tim: Rozhodující bitvy dějin,   Ottovo nakladatelství, 2003, Praha
Hoyt, Edwin P.: Válka letadlových lodí,   Beta - Dobrovský a Ševčík, 1999, Praha, Plzeň
Kolektiv, : Válka v Pacifiku - od Pearl Harboru po Tokijský záliv,   Naše vojsko, 2006, Praha
Kovář, Daniel: Douglas TBD Devastator,  HPM č. 6-7/1997
Pátek, Zdeněk, Martin Stluka: Vought SB2U Vindicator (V-156),  HPM č. 12/1993 a 1/1994

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Prohra a malé vítězství vede do bitvy Guadalcanal. Podle předchozího vývoje kampaně může mít malé vítězství i druhou volbu - ostrov Munda na Šalomounových ostrovech. Velké vítězství vede buď do bitvy Havaj 1944 nebo do bitvy San Francisco, opět podle přechozího vývoje kampaně.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 64 x 42 hexů
15 kol, 5 kol/den
Verze: PacPG 1, Startující strana: Osa, Kampaň: Japonská kampaň, Pořadí v kampani: 11.
Státy Osy:    Japonsko
Státy Spojenců:    USA
Neutrální státy:    -
Osa:    útočí
Spojenci:    útočí
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Region podnebí:    Oceánie, tropy
Charakter počasí v regionu:    Celý rok doprovázejí pravidelné dešťové srážky.
Herní časová náročnost bitvy:    18.05 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Osy:
59 jednotek, z toho 23 jádrových a 36 posil
26 jednotek je leteckých, 19 námořních a 14 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 14 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Osa - Spojenci


1/14 - 0/0
Počet jednotek Spojenců:
54 jednotek
29 jednotek je leteckých, 14 námořních a 11 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Osa / Spojenci


200 + 0 / 200 + 0
Počet slotů Osy:
60 slotů, z toho 23 jádrových slotů a 37 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 1 jednotku
   (0 jádrových + 1 posil)
Počet slotů Spojenců:
60 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 6 jednotek
Jednotky transportů:
Osa - letecké:    Ki-54 Hickory
Spojenci - letecké:    nejsou k dispozici
Osa - námořní:    Transport
Spojenci - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 13. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      200
Dotace za Malé vítězství:      100

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Osy:

Kyoka Hohei 1940 (Pěchota 1940 HW) (Japonsko)
Hohei 1940 (Pěchota 1940) (Japonsko)
Senpaku Kohei (Námořní Specialisté) (Japonsko)
Shinhoto Chi-Ha (Japonsko)
Type 97 Chi-Ha (Japonsko)
Type 95 Ha-Go (Japonsko)
H6K Mavis (Japonsko)
Type 1 47mm (Japonsko)
Type 91 105mm (Japonsko)
Meiji 38 Improved 75mm Field Gun (Japonsko)
Type 88 75mm (Japonsko)
A6M2 Zero (Reisen) (Japonsko)
D3A Val (Japonsko)
B5N Kate (Japonsko)
Ponorka (Japonsko)
Torpédoborec (Japonsko)
Lehký křižník (Japonsko)
Těžký křižník (Japonsko)
Bitevní loď třídy Kongo (Japonsko)
Lehká letadlová loď (Japonsko)
Těžká letadlová loď (Japonsko)
Transport (Japonsko)
Jednotky Spojenců:

US Rangers 43 (USA)
Námořní pěchota 41 (USA)
Pěchota 41 HW (USA)
M3 Stuart (USA)
PBY Catalina (USA)
US 37mm AD (USA)
3´´ AD (USA)
5´´ pobřežní baterie (USA)
F4F Wildcat (USA)
F2A-3 Buffalo (USA)
TBF Avenger (USA)
SBD Dauntless (USA)
B-26C Marauder (USA)
TBD Devastator (USA)
SB2U Vindicator (USA)
B-17F Flying Fortress (USA)
Ponorka (USA)
Torpédoborec (USA)
Lehký křižník (USA)
Těžký křižník (USA)
Těžká letadlová loď (USA)

Turnajová utkání této bitvy:

celkem zápasů: 4
Turnaj Etapa OSA x Spojenci Už se začalo hrát? Report Vítězný save
5 3 Filipek28 x Viiichordohráno 02.02.2012, vítězství Spojenců1/2-
5 3 Viiichor x Filipek28dohráno 15.02.2012, vítězství Osy1/2ZDE
5 3 Paulus x Peprdohráno 08.02.2012, vítězství SpojencůZDE-
5 3 Pepr x Paulusdohráno 08.02.2012, vítězství OsyZDE-

Časově kryjící se bitvy:

Midway (PacPG 1)

Seznam použitých názvů:

Letiště
Písečný ostrov
Písečný ostrůvek
Tichý oceán
Východní ostrov
Airfield
Sand Island
Sand Islet
Pacific Ocean
Eastern Island

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy:Fotografie: