Midway

4.6.1942 - 5.6.1942

PacPG: 4.6.1942 - 6.6.1942

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
20.11.2005
20.11.2005
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.4.2011 ( Vydání 02 )
-
Oproti původní PacG bitvě byly provedeny úpravy dle skutečnosti - přidány útesy, Sand Islet, Eastern Island, upraven Sand Island.

Původní mapa:




Při najetí na objekt na mapě (město, řeka, ...) se zobrazí jeho název, souřadnice, popř. vlajka

Historický popis:

Krycí název operace: MI
Pokus o dobytí Midway znamenal vrchol dosavadních japonských válečných akcí. Po období několika měsíců nepřetržitých úspěchů, kdy rychle a snadno zdolávali každý odpor, byli zastaveni a ztratili strategickou iniciativu, jež byla jedním ze zdrojů jejich vítězství. Pro spojence, především pak pro Spojené státy, touto bitvou skončila čistě defenzivní fáze války. (Ivan Hrbek, Jaroslav Hrbek - Krvavé oceány, Naše vojsko, 1994)

Článek na české Wikipedii
Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
14. dubna 1939: Spojené státy - vychází román Johna Steinbecka Hrozny hněvu (The Grapes of Wrath) pojednávající o útrapách amerického obyvatelstva během Velké hospodářské krize. Již o rok později bude dílo oceněno Pulitzerovou cenou a zfilmováno s Henrym Fondou v hlavní roli. Režisér filmu John Ford se stane jako člen US Navy přímým účastníkem bitvy u Midway (bude zraněn přímo na ostrově při natáčení japonského náletu) a vylodění v Normandii. Naopak Henry Fonda si r. 1976 zahraje ve filmu Midway admirála Nimitze.
7. prosince 1941: Pacifik - japonské letecké síly provádějí z pozemních základen na Mariánských a Marshallových ostrovech nálety na Guam a Wake. Atol Midway je ostřelován dvěma japonskými torpédoborci.
4. března 1942: Havajské ostrovy - japonská Operace K. Dva průzkumné létající čluny Kawanishi H8K s malým nákladem bomb, startující z Marshallových ostrovů s doplněním paliva z ponorky u Francouzských fregatních mělčin, pronikají za úplňku nad Pearl Harbor. Díky oblačnosti nekončí operace úspěchem, nicméně oba bombardéry se v pořádku vrací a dokončují tak nejdelší (8000 km) bombardovací misi v soudobých dějinách, překonanou až za války o Falkandy r. 1982 (pro srovnání, pozdější americké nálety na Japonsko z Mariánských ostrovů, Doolittlův nálet na Tokio nebo například kyvadlové nálety na Německo z Anglie přes celou Evropu do SSSR, byly prováděny na zhruba poloviční vzdálenost). Během operace je Američany odposlechnuta japonská radiová komunikace, ve které Japonci pro identifikaci polohy použijí jako orientační bod objekt s kódovým označením AF. Protože se nikde v oblasti nenachází jiná pevnina kromě atolu Midway, dokáží tento objekt s kódovým označením spárovat, což jim později pomůže odhalit japonské záměry z rozluštěných zpráv a získat zásadní výhodu před bitvou o Midway.
5. května 1942: Tokio - císařský hlavní štáb nařizuje japonskému námořnictvu, aby se připravovalo na invazi na ostrov Midway.
14. května 1942: Washington - šifranti odhalují první náznaky japonského plánu zaútočit na ostrov Midway v centrálním Pacifiku.
25. května 1942: Havaj - americké ponorky zaujímají hlídková postavení v rámci přijatých opatření na očekávaný japonský útok na Atol Midway.
26. května 1942: Havaj - americký taktický svaz Task Force 16 s letadlovými loděmi USS Enterprise (CV-6) a USS Hornet (CV-8) připlouvají do Pearl Harboru. Japonci mají za to, že tyto lodě jsou nadále aktivní v jižním Pacifiku. Nicméně velitel William Halsey je hospitalizován v Havajské nemocnici s onemocněním charakteristickým svým rozvojem v době snížené imunity organismu. Půl roku nepřetržité náročné služby na můstku Enterprise si vybírá svou daň a admirál trpí pásovým oparem na většině těla, pro jehož svědění nemůže v noci spát. Upoutání na lůžko mu znemožní velet svému svazu lodí v bitvě u Midway, což později označí za největší zklamání své kariéry.
26. května 1942: Vnitřní moře - japonská 1. flotila letadlových lodí (admirál Nagumo) vyplouvá k Midway. Jeho taktický svaz tvoří letadlové lodě Akagi, Kaga, Hirjú a Sórjú, dále dvě bitevní lodě, křižníky a torpédoborce jako eskorta.
27. května 1942: Střední Pacifik - japonská invazní flotila, jejímž cílem je atol Midway, vyplouvá z ostrova Saipan a Guam s transporty převážejícími 5 000 vojáků. Jsou doprovázeny křižníky a torpédoborci. Stejně tak invazní sbor, jehož cílem jsou Aleuty, vyplouvá ve dvou skupinách z města Ominato.
28. května 1942: Havaj - taktický svaz Task Force 16 vyplouvá z ostrova Oahu s letadlovými loděmi USS Enterprise (CV-6) a USS Hornet (CV-8) a doprovodem. Následuje vyplutí taktického svazu Task Force 17 admirála Fletchera po zázračně rychle provedených opravách na letadlové lodi USS Yorktown (CV-5).
28. května 1942: Pacifik - k Midway vyráží zbytek japonských sil. Admirál Jamamoto velící celé operaci věří, že pokud vyjde plán na obsazení tohoto ostrova, může být americká flotila donucena k rozhodujícímu střetu. Pokud v něm bude tato flotila poražena, povede to k dočasnému zastavení bojů a předejde tomu, aby americká produkce zhatila japonské válečné úsilí.
30. května 1942: Havaj - čtyři japonské hlídkové ponorky dorážejí příliš pozdě, aby zastihly zaznamenat vyplutí amerického taktického svazu z Pearl Harboru k Midway.
31. května 1942: Spojené státy - ve snaze posílit Tichomořskou flotilu vyplouvají ze San Francisca bitevní lodě USS Colorado (BB-45) a USS Maryland (BB-46).
1. června 1942: Pacifik - dvacet pět amerických ponorek z rozličných jednotek zaujímá postavení kolem Midway.
1. června 1942: San Francisco - po opravách poškození způsobených torpédem vyplouvá na moře letadlová loď USS Saratoga (CV-3). Ukáže se, že je to příliš pozdě na to, aby se stala součástí nadcházející bitvy u Midway.
2. června 1942: Pacifik - americké letadlové lodě z Pearl Harboru se spojují severovýchodně od Midway. Celkem americké síly čítají přibližně 250 letadel, což je srovnatelný počet letadel přibližujících se japonských sil.
3. června 1942: Aleuty - uskupení lehkých letadlových lodí admirála Kakuty napadá zátoku Dutch Harbor se záměrem odvést pozornost. Američané v rozporu s japonskými předpoklady na útok nereagují, neboť jsou varováni svou zpravodajskou službou, že skutečným hlavním japonským záměrem je invaze na atol Midway.
4. června 1942: Pacifik - Bitva u Midway. Leteckým úderem zahajují Japonci svůj útok na atol Midway. Američané se brání odhodlaně, ale neúspěšně. Nicméně admirál Nagumo, velící japonským silám, se rozhoduje, že bude nezbytné provést před vyloděním invazních jednotek ještě jeden letecký úder. Není si vědom amerických letadlových lodí v oblasti. V době, kdy Japonci zjistí tuto hrozbu, je příliš pozdě. Torpédové bombardéry z amerických letadlových lodí útočí na japonské letadlové lodě kolem 09:30. Ačkoli selhávají ve způsobení jakýchkoli škod a mají těžké ztráty, je japonská obrana jejich úderem narušena. Druhý úder, americkými střemhlavými bombardéry, přichází v 10:30 -- ve stejný čas, kdy japonské letadlové lodě dokončily reorganizaci k útoku. V těchto minutách jsou japonské letadlové lodě Akagi, Kaga a Sórjú osudově zasaženy, jejich paluby jsou plné letadel připravených udeřit na americké letadlové lodě. Hirjú zahajuje protiúder na USS Yorktown (CV-5), který zásadně poškozuje tuto letadlovou loď. Pozdě odpoledne letadla z lodí USS Enterprise (CV-6) a USS Hornet (CV-8) provádí úder na Hirjú, paralyzující tuto loď stejně tak. Všechny čtyři japonské lodě utržily taková poškození, která povedou k jejich samovolnému nebo nucenému potopení během následujících 24 hodin.
4. června 1942: Aleuty - uskupení lehkých letadlových lodí admirála Kakuty provádí druhý nálet na základnu Dutch Harbor na ostrově Amaknak. Jedna stíhačka Zero z letadlové lodi Rjúdžó, poškozená protiletadlovou palbou, přistává na ostrově Akutan. Devatenáctiletý pilot, poddůstojník Koga, nouzové přistání nepřežívá, avšak letoun samotný je poškozen jen mírně, což bude mít po jeho objevu Američany pro válku v Pacifiku dalekosáhlé následky.
5. června 1942: Pacifik - bitva u Midway. Admirál Jamamoto se nejprve rozhoduje pokračovat v bitvě nočním střetnutím a posílá většinu zbývajícíh hladinových sil na východ hledat americké letadlové lodě, ale jelikož se je nedaří nalézt kvůli prozíravému ústupu admirála Spruance, nakonec nařizuje všeobecný ústup. Po rozednění se Spruance snaží zaútočit na Jamamotovy lodě, avšak navzdory intenzivnímu leteckému průzkumu je nedokáže lokalizovat. Ztráta hlavní části japonské flotily letadlových lodí a jejich pilotů letadel v bitvě 4. června připravuje Japonce v námořní bitvě o Pacifik o iniciativu. Rovněž je důležitá dešifrovací schopnost Američanů vedoucí k odhalení japonských plánů. Apriorní vědomosti o japonských záměrech v Midway poskytly Američanům možnost připravit past.
6. června 1942: Pacifik - končí bitva u Midway. Americká letadlová loď USS Yorktown (CV-5), která byla těžce poškozena japonskými letadly 4. června, je během pomalé vlečné plavby torpédována japonskou ponorkou I-168. Ke dnu ponorka posílá i doprovázející torpédoborec USS Hammann (DD-412) a tato dvě plavidla jsou jedinými americkými ztrátami na lodích v této bitvě. Americké bombardéry mezitím útočí na ustupující japonský svaz zpomalený po vzájemné noční srážce sesterských těžkých křižníků Mikuma a Mogami. Mikuma je potopen, Mogami přes vážná poškození přežívá.
6. června 1942: Aleuty - Japonci vyloďují malý sbor na ostrově Kiska. Po překonání odporu desetičlenné posádky meteorologické stanice amerického námořnictva jsou dva Američané mrtví, sedm zajatých a jeden, vrchní námořní poddůstojník William C. House, uniká. Prchat před japonskými pátracími týmy bude ještě 50 dní, než bude donucen se vzdát kvůli hladu a mrazu. Japonskou okupací ostrova se poprvé od britsko-americké války v roce 1812 na domovském území Spojených států ocitají nepřátelská vojska.
7. června 1942: Aleuty - Japonci obsazují ostrov Attu. Bez odporu je zajato 45 Aleutů (původních obyvatel) a dva bílí Američané, meteorologický pozorovatel a radioamatér Charles Foster Jones se svou ženou. Jones je zabit vzápětí poté, co odmítá opravit jím úmyslně zničené rádio.
7. června 1942: Spojené státy - sotva utichly poslední výstřely bitvy u Midway, na čelní stránce amerických novin Chicago Tribune exploduje bomba jiného druhu. V podrobném článku o bitvě je zveřejněno, že americké námořnictvo vědělo předem, co japonská flotila udělá. Výslovně jsou jmenována japonská plavidla zapojená do bitvy a strategie, kterou sledovala. Kterýkoliv čtenář si může odvodit klíčovou tajnou informaci - Američané prolomili japonský námořní kód. Naštěstí se zpráva nedostane k Japoncům, i díky tomu, že vůči viníkům bude zamítnut soudní proces, který by přitáhl pozornost. Způsob, jakým se válečný zpravodaj u námořnictva Stanley Johnston dostal k tajným zprávám, nebude nikdy objasněn.
10. června 1942: Panama - po službě v Atlantiku a Středomoří se Panamským průplavem přesouvá do Pacifiku letadlová loď USS Wasp (CV-7). Doprovázena je bitevní lodí USS North Carolina (BB-55), křižníky USS Quincy (CA-39) a USS San Juan (CL-54) a šesti torpédoborci, aby se tato plavilda připojila k americké Tichomořské flotile. Na tichomořské scéně tak nyní po ztrátě USS Yorktown (CV-5) u Midway opět působí čtyři americké flotilové letadlové lodě.
19. června 1942: Pacifik - po dvou týdnech opuštění uprostřed Tichého oceánu je americkým torpédoborcem USS Ballard (DD-267) vyzvednuto ze záchranného člunu 35 japonských námořníků z letadlové lodě Hirjú potopené v bitvě u Midway.
10. července 1942: Aleutské ostrovy - americké průzkumné letadlo PBY Catalina objevuje při náhodném přeletu ostrova Akutan vrak japonské stíhačky A6M2 poddůstojníka Kogy, který na ostrově nouzově přistál 4. června po náletu na Dutch Harbor během midwayské operace a přistání nepřežil. Letadlo objevují Američané téměř neporušené, což velmi ovlivní další vývoj války v Pacifiku. Mimořádně cenná kořist bude záhy prozkoumána, uvedena do letuschopného stavu a stane se zdrojem nedocenitelných informací pro konstrukci vlastních strojů a pro vývoj strategie i taktiky v boji s tímto stíhacím strojem a vzdušnými silami protivníka. Pro Japonce je toto událost, která ještě umocňuje jejich drtivou porážku u Midwaye.
21. července 1943: Spojené státy - s konečnou platností je zrušena stavba bitevních lodí nové třídy Montana, obřích kolosů o tonáži 72.000 tun, jejichž realizace byla pozastavena po bitvě u Midway, kdy se definitivně prokázala zastaralost tohoto druhu plavidel. Program výstavby amerických bitevních lodí je tak uzavřen třídou Iowa.
27. července 1943: Bismarckovo souostroví - v úžině Steffen Strasze mezi ostrovy Nové Irsko a Nový Hanover potápí americká ponorka USS Scamp (SS-277) slavnou japonskou ponorku I-168, která v bitvě u Midway poslala ke dnu poškozenou letadlovou loď USS Yorktown (CV-5) a její doprovodný torpédoborec USS Hammann (DD-412).
6. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - v zálivu Vela dochází ke střetu mezi 6 americkými torpédoborci a 4 japonskými torpédoborci převážejícími vojáky a zásoby na ostrov Kolombangara. Tři z japonských plavidel jsou potopena - Araši, Hagikaze a Kawakaze. Torpédoborec Araši se proslavil v bitvě u Midway, kdy po útoku na ponorku USS Nautilus (SS-168) ve snaze dohonit hlavní japonský svaz svou širokou brázdou nasměroval americké bombardéry přímo k japonským letadlovým lodím.
6. července 1944: Mariánské ostrovy - na ostrově Saipan páchá v bezvýchodné situaci sebevraždu ranou z revolveru admirál Čúiči Nagumo, jenž byl na počátku války velitelem svazu japonských letadlových lodí při téměř všech významných operacích včetně útoku na Pearl Harbor a porážky u Midway.
27. dubna 1945: Admiralitní ostrovy - v zátoce Seeadler útočí japonský torpédový bombardér B5N na cíl, který průzkum hlásil jako americkou letadlovou loď. Jedná se však o plovoucí suchý dok ABSD-2. Torpédo zasahuje jednu z jeho pontonových sekcí, která je však vzápětí opravena. Velitelem doku je Joseph J. Rochefort, bývalý vedoucí kryptoanalytického oddělení, které rozluštěním japonských radiogramů poskytlo americkému námořnictvu klíčové informace pro vítězství v bitvě u Midway.

Literární zdroje:
Jordan, David, Wiest Andrew: Atlas druhé světové války,   Ottovo nakladatelství, 2006, Praha
Smith, Peter C.: Bitva o Midway,   Jota, 2005, Brno
Herubel, Michel: Bitva o Midway,   Mustang, 1995, Plzeň
Skřivan, Aleš: Cestou samurajů,   Mladá fronta, 1984, Praha
Tillman, Barrett: Douglas Dauntless,   Mustang, 1997, Plzeň
Saunders, Hrowe H.: Duel v Pacifiku,   Mustang, 1995, Plzeň
.Swanston, Alexander & Malcolm: Historický atlas II. světové války,   Columbus, 2007, Praha
Rose, Lisle A.: Hornet,   Mustang, 1997, Plzeň
.Skřivan, Aleš: Japonská válka 1931 - 1945,   Libri, 1997, Praha
Pavlík, Jan: Japonské letadlové lodě z období II. sv. války,   Svět křídel, 2003, Cheb
Hrbek, Jaroslav, Hrbek Ivan: Krvavé oceány,   Naše vojsko, 1994, Praha
Stille, Mark: Letadlové lodě Námořnictva USA 1942–45: lodě postavené za 2. světové války,   Grada Publishing, 2008, Praha
Stille, Mark: Letadlové lodě USA vs letadlové lodě Japonska - Pacifik 1942,   Grada Publishing a.s., 2009, Praha
.Šnajdr, Miroslav: Létající mariňáci,   Akcent, 2015, Třebíč
Hrbek, Jaroslav, Hrbek Ivan: Loďstva států účastnících se 2. sv. války,   Naše vojsko, 1994, Praha
Fučida, Micuo, Okumiya Masatake: Midway,   Mladá fronta, 1990, Praha
.Ireland, Bernard: Námořní letectvo - kompletní historie od roku 1914 do dnešních dnů,   Naše vojsko, 2008, Praha
Henry, Mark: Námořnictvo USA za druhé světové války,   Grada, 2008, Praha
Bruce, George: Největší námořní bitvy XX. století,   Area, 2007, Praha
.Sims, Edward H.: Největší vzdušné bitvy,   Toužimský & Moravec, 2002, Praha
Hara, Tameči: Nepotopitelný kapitán,   Omnibooks, 2013, Neratovice
Hubáček, Miloš: Pacifik v plamenech,   Mladá fronta, 1997, Praha
.Newark, Tim: Rozhodující bitvy dějin,   Ottovo nakladatelství, 2003, Praha
Tillman, Barrett: Stíhací eso Marion Carl,   Svět křídel, 1996, Cheb
Hoyt, Edwin P.: Válka letadlových lodí,   Beta - Dobrovský a Ševčík, 1999, Praha, Plzeň
Kolektiv, : Válka v Pacifiku - od Pearl Harboru po Tokijský záliv,   Naše vojsko, 2006, Praha
Kovář, Daniel: Douglas TBD Devastator,  HPM č. 6-7/1997
Pátek, Zdeněk, Martin Stluka: Vought SB2U Vindicator (V-156),  HPM č. 12/1993 a 1/1994

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Prohra a malé vítězství vede do bitvy Guadalcanal. Podle předchozího vývoje kampaně může mít malé vítězství i druhou volbu - ostrov Munda na Šalomounových ostrovech. Velké vítězství vede buď do bitvy Havaj 1944 nebo do bitvy San Francisco, opět podle přechozího vývoje kampaně.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 64 x 42 hexů
15 kol, 5 kol/den
Verze: PacPG 1, Startující strana: Osa, Kampaň: Japonská kampaň, Pořadí v kampani: 11.
Státy Osy:    Japonsko
Státy Spojenců:    USA
Neutrální státy:    -
Osa:    útočí
Spojenci:    útočí
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Region podnebí:    Oceánie, tropy
Charakter počasí v regionu:    Celý rok doprovázejí pravidelné dešťové srážky.
Herní časová náročnost bitvy:    18.05 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Osy:
59 jednotek, z toho 23 jádrových a 36 posil
26 jednotek je leteckých, 19 námořních a 14 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 14 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Osa - Spojenci


1/14 - 0/0
Počet jednotek Spojenců:
54 jednotek
29 jednotek je leteckých, 14 námořních a 11 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Osa / Spojenci


200 + 0 / 200 + 0
Počet slotů Osy:
60 slotů, z toho 23 jádrových slotů a 37 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 1 jednotku
   (0 jádrových + 1 posil)
Počet slotů Spojenců:
60 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 6 jednotek
Jednotky transportů:
Osa - letecké:    Ki-54 Hickory
Spojenci - letecké:    nejsou k dispozici
Osa - námořní:    Transport
Spojenci - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 13. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      200
Dotace za Malé vítězství:      100

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Osy:

Kyoka Hohei 1940 (Pěchota 1940 HW) (Japonsko)
Hohei 1940 (Pěchota 1940) (Japonsko)
Senpaku Kohei (Námořní Specialisté) (Japonsko)
Shinhoto Chi-Ha (Japonsko)
Type 97 Chi-Ha (Japonsko)
Type 95 Ha-Go (Japonsko)
H6K Mavis (Japonsko)
Type 1 47mm (Japonsko)
Type 91 105mm (Japonsko)
Meiji 38 Improved 75mm Field Gun (Japonsko)
Type 88 75mm (Japonsko)
A6M2 Zero (Reisen) (Japonsko)
D3A Val (Japonsko)
B5N Kate (Japonsko)
Ponorka (Japonsko)
Torpédoborec (Japonsko)
Lehký křižník (Japonsko)
Těžký křižník (Japonsko)
Bitevní loď třídy Kongo (Japonsko)
Lehká letadlová loď (Japonsko)
Těžká letadlová loď (Japonsko)
Transport (Japonsko)
Jednotky Spojenců:

US Rangers 43 (USA)
Námořní pěchota 41 (USA)
Pěchota 41 HW (USA)
M3 Stuart (USA)
PBY Catalina (USA)
US 37mm AD (USA)
3´´ AD (USA)
5´´ pobřežní baterie (USA)
F4F Wildcat (USA)
F2A-3 Buffalo (USA)
TBF Avenger (USA)
SBD Dauntless (USA)
B-26C Marauder (USA)
TBD Devastator (USA)
SB2U Vindicator (USA)
B-17F Flying Fortress (USA)
Ponorka (USA)
Torpédoborec (USA)
Lehký křižník (USA)
Těžký křižník (USA)
Těžká letadlová loď (USA)

Turnajová utkání této bitvy:

celkem zápasů: 4
Turnaj Etapa OSA x Spojenci Už se začalo hrát? Report Vítězný save
5 3 Filipek28 x Viiichordohráno 02.02.2012, vítězství Spojenců1/2-
5 3 Viiichor x Filipek28dohráno 15.02.2012, vítězství Osy1/2ZDE
5 3 Paulus x Peprdohráno 08.02.2012, vítězství SpojencůZDE-
5 3 Pepr x Paulusdohráno 08.02.2012, vítězství OsyZDE-

Časově kryjící se bitvy:

Midway (PacPG 1)

Seznam použitých názvů:

Letiště
Písečný ostrov
Písečný ostrůvek
Tichý oceán
Východní ostrov
Airfield
Sand Island
Sand Islet
Pacific Ocean
Eastern Island

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy:







Fotografie: