Cejlon

PacPG: 20.11.1942 - 7.1.1943

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
18.11.2005
3.7.2011
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.4.2011 ( Vydání 02 )
-
Nová bitva. Dobývání ostrova Cejlon japonsko-vichystickými silami.

Historický popis:

Hypotetická bitva. Japonci útočí na Cejlon ve spolupráci s Vichystickými Francouzi. Bitva je z velké části inspirovaná kapitolou z knihy Hitlerovy možnosti "Operace Orient". Mapa je rovněž z ní. Japonci se ve skutečnosti o invazi na Cejlon nepokusili, ale v dubnu 1942 provedli námořně-leteckým svazem výpad do Indického oceánu, přičemž napadli cejlonské základny a ve stylu udeř a uteč.

Článek na české Wikipedii
Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
31. března 1942: Indický oceán - admirál Somerville reaguje na zpravodajské informace o nadcházejícím útoku na Cejlon japonskými letadlovými loděmi tak, že vyplouvá s britskou Východní flotilou z Kolomba na moře. Pod jeho velením se nachází letadlové lodě HMS Formidable, HMS Indomitable a HMS Hermes, 5 starších bitevních lodí, 6 křížníků a další menší plavidla. Somerville plánuje vyhnout se odhalení během dne, aby překvapil japonské lodě v noci a těžil tak z taktické výhody v britské zkušenosti s vedením nočních leteckých operací. Podle zpravodajců by se v přibližujícím se japonském námořním svazu měly nalézat jen dvě letadlové lodě.
3. dubna 1942: Indický oceán - po třech dnech křižování na moři, aniž by narazil na Japonce a kdy začíná bitevním lodím docházet palivo, nařizuje britský admirál Somerville Východní flotile stažení do nového utajeného kotviště Port T v atolu Addu na Maledivách. Od flotily se zpět k Cejlonu oddělují těžké křižníky HMS Cornwall a HMS Dorsetshire a míří do Kolomba, zatímco letadlová loď HMS Hermes je odeslána do Tirinkumalí. Informace od rozvědky předpovídala, že by Japonci měli zaútočit na Cejlon 1. nebo 2. dubna.
4. dubna 1942: Indický oceán - japonská flotila (admirál Kondó) je odhalena hydroplánem z Cejlonu. Flotila má čtyři bitevní lodě třídy Kongó. Admirál Nagumo vede část sestávající se z velkých letadlových lodí Akagi, Sórjú, Hirjú („Létající drak“), Šókaku („Letící jeřáb“) a Zuikaku („Šťastný jeřáb“). Britský admirál Somerville vyplouvá z atolu Addu vstříc Japoncům s rychlým Svazem A skládajícím se z letadlových lodí HMS Formidable a HMS Indomitable, bitevní lodě HMS Warspite a další doprovodu. V očekávání japonského útoku na cejlonské námořní základny je nařízeno vyplutí spojeneckých plavidel na moře, včetně těžkých křižníků HMS Cornwall a HMS Dorsethire z Kolomba, které se mají připojit k hlavnímu svazu.
5. dubna 1942: Indický oceán - Japonci předpokládající, že je britská flotila stále v přístavu, provádí 127 letadly útok na Kolombo. Průzkumný hydroplán z japonského těžkého křižníku Tone objevuje britské těžké křižníky HMS Cornwall a HMS Dorsetshire, které jsou vzápětí napadeny japonskými palubními střemhlavými bombardéry a potopeny. Vychází tak najevo, že japonské síly jsou mnohem větší, že než byla informace od rozvědky, kterou přijal britský admirál Somerville. Jádro britské Východní flotily zůstává Japonci neobjeveno a uniká tak zkáze. Obě loďstva se během noci vzdalují.
6. dubna 1942: Indický oceán - vrcholí aktivita japonského námořního svazu admirála Ozawy, který operuje v Bengálském zálivu současně s akcemi svazu admirála Naguma proti Cejlonu. Lodě a letadla z letadlové lodě Rjúdžó potápí 23 lodí o výtlaku 112 000 brt. Ironií osudu tvoří mnoho z těchto potopených lodí ty, které byly předtím rozptýleny z přístavu Kolombo, právě kvůli hrozbě útoku japonské flotily. Kromě toho jsou palubními letadly bombardována indická pobřežní města.
9. dubna 1942: Indický oceán - po doplnění paliva se japonský svaz admirála Naguma vrací k Cejlonu k dalšímu úderu. Japonská palubní letadla útočí na přístavní město Tirinkumalí. Devíti britským bombardérům Blenheim z Kolomba se daří překvapit Nagumův svaz a zaútočit na letadlovou loď Akagi, nicméně nedaří se jim žádný zásah a pět z nich je následně sestřeleno stíhací ochranou. Na moři potápí japonská letadla skupinu pěti spojeneckých plavidel, včetně britské letadlové lodě HMS Hermes a australského torpédoborce HMAS Vampire. Starý malý Hermes se stává první nepřátelskou letadlovou lodí zničenou japonskými ozbrojenými silami.
10. dubna 1942: Indický oceán - britská Východní flotila se ze základen na Cejlonu (nyní Srí Lanka) a Maledivách stahuje do Bombaje v Indii and Kilindini ve Východní Africe, v reakci na převahu japonských sil operujících v oblasti. Většina japonských sil se však vrací do Pacifiku. Končí tak jediná velká japonská operace na Indickém oceánu. Přes nesporné taktické i strategické vítězství se Japoncům nepodařilo zničit jádro britské flotily ani nijak dále úspěchu akce využít.
30. ledna 1944: Cejlon - britské bitevní lodě HMS Queen Elizabeth a HMS Valiant a bitevní křižník HMS Renown s letadlovými loděmi HMS Illustrious a HMS Unicorn připlouvají do přístavu Kolombo. Další bitevní a letadlová loď jsou již na místě spolu se vzrůstajícím počtem ponorek.
10. dubna 1944: Cejlon - francouzská bitevní loď Richelieu po přechodu ke Svobodným Francouzům a modernizaci ve Spojených státech připlouvá v doprovodu tří britských torpédoborců do Tirinkumalí, základny Východního loďstva Royal Navy. Zahajuje tak první službu v této flotile již složené z letadlových lodí HMS Illustrious a USS Saratoga, bitevních lodí HMS Valiant a HMS Queen Elizabeth s množstvím křižníků a torpédoborců pod vedením admirála Jamese Somervilla. Nejbližším úkolem svazu bude provést letecké údery na cíle v Japonci okupované Holandské Východní Indii.
10. srpna 1944: Nizozemská východní Indie - americké bombardéry B-29 startující z Cejlonu zaminovávají přístupy k rafinériím Palembang. Délkou 6 000 km se jedná o jednu z nejdelších misí tohoto druhu.

Literární zdroje:
Macksey, Kenneth: Hitlerovy možnosti,   Mustang, 1997, Plzeň

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Porážka znamená nutnost bránit se invazi Američanů na Roi-Namur v Marshallském souostroví. Malé vítězství znamená totéž s tím, že se nabízí možnost zvolit jiný bod Marshallových ostrovů - ostrov Kwajalein. Velké vítězství vede do Persie.

Zvláštnosti bitvy:
V bitvě je nemožné proplout loděmi mezi Palckým průlivem a Mannarským zálivem v místě Adamova mostu, což je řetezec kolálových ostrůvků a mělčin, který spojuje pevninskou Indii s ostrovem Cejlon a který je pro lodě neprůchodný. Teprve v roce 2007 byl pro námořní plavbu prokopán. Bohužel kvůli editačním možnostem je sice pohyb lodí po těchto hexech zablokován, ale zároveň se na ně může dostat pozemní jednotka.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 41 x 52 hexů
25 kol, 2 dny/kolo
Verze: PacPG 1, Startující strana: Osa, Kampaň: Japonská kampaň, Pořadí v kampani: 13.
Státy Osy:    Japonsko, Vichystická Francie
Státy Spojenců:    Velká Británie, Indie, Austrálie & Nový Zéland
Neutrální státy:    -
Osa:    útočí
Spojenci:    brání
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Region podnebí:    Monzunový
Charakter počasí v regionu:    Období sucha se střídá s obdobím dešťů. Deště mezi červnem až zářím.
Herní časová náročnost bitvy:    44.31 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Osy:
67 jednotek, z toho 23 jádrových a 44 posil
15 jednotek je leteckých, 13 námořních a 39 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 23 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Osa - Spojenci


2/25 - 1/1
Počet jednotek Spojenců:
89 jednotek
16 jednotek je leteckých, 14 námořních a 59 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Osa / Spojenci


300 + 0 / 180 + 90
Počet slotů Osy:
70 slotů, z toho 26 jádrových slotů a 44 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 3 jednotky
   (3 jádrových + 0 posil)
Počet slotů Spojenců:
90 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 1 jednotku
Jednotky transportů:
Osa - letecké:    Ki-54 Hickory
Spojenci - letecké:    C-47 Dakota
Osa - námořní:    Transport
Spojenci - námořní:    AF Transport

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 16. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      200
Dotace za Malé vítězství:      100

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Osy:

Konoe Shidan (Císařská Garda) (Japonsko)
Kyoka Hohei 1940 (Pěchota 1940 HW) (Japonsko)
Hohei 1940 (Pěchota 1940) (Japonsko)
Senpaku Kohei (Námořní Specialisté) (Japonsko)
Kohei (Ženisté) (Japonsko)
Shinhoto Chi-Ha (Japonsko)
Type 98 Ke-Ni (Japonsko)
Type 1 Chi-He (Japonsko)
Type 95 Ha-Go (Japonsko)
Type 92 6-Wheeled Armored Car (Japonsko)
Type 1 47mm (Japonsko)
RA 97 (Japonsko)
Type 96 150mm (Japonsko)
Type 38 120mm (Japonsko)
Type 91 105mm (Japonsko)
Type 96 AA Gun Prime Mover (Japonsko)
Type 88 75mm (Japonsko)
Ki-45 Nick (Torjú) (Japonsko)
Ki-43 Oscar (Hajabusa) (Japonsko)
A6M2 Zero (Reisen) (Japonsko)
G4M Betty (Rikkó) (Japonsko)
D3A Val (Japonsko)
B5N Kate (Japonsko)
Ki-49 Helen (Donrjú) (Japonsko)
Ponorka (Japonsko)
Torpédoborec (Japonsko)
Bitevní loď třídy Jamato (Japonsko)
Lehký křižník (Japonsko)
Těžký křižník (Japonsko)
Bitevní loď třídy Kongo (Japonsko)
Bitevní loď třídy Fusó (Japonsko)
Lehká letadlová loď (Japonsko)
Těžká letadlová loď (Japonsko)
Isuzu Type 94 6-Wheeled Truck (Japonsko)
Transport (Japonsko)
Cizinecká legie (Vichystická Francie)
Vichystická pěchota (Vichystická Francie)
FR 47mm ATG (Vichystická Francie)
FR 105mm Gun (Vichystická Francie)
FR Truck (Vichystická Francie)
Jednotky Spojenců:

Ženisté (Velká Británie)
Gurkhové (Velká Británie)
Pěchota 36 HW (Velká Británie)
GB Pěchota 39 (Velká Británie)
Grant (Velká Británie)
Matilda II (Velká Británie)
Daimler Scout Car (Velká Británie)
6 Pdr ATG (Velká Británie)
2 Pdr ATG (Velká Británie)
GB 5.5´´ Gun (Velká Británie)
25 Pdr Gun (Velká Británie)
3´´ AD (Velká Británie)
20mm AD (Velká Británie)
Spitfire MkVB (Velká Británie)
Spitfire MkVC (Velká Británie)
Hurricane MkIIB (Velká Británie)
Fairey Fulmar (Velká Británie)
Hurricane MkIIA (Velká Británie)
Swordfish MkI (Velká Británie)
Blenheim MkI (Velká Británie)
Ponorka (Velká Británie)
Torpédoborec (Velká Británie)
Lehký křižník (Velká Británie)
Těžký křižník (Velká Británie)
Bitevní loď (Velká Británie)
Eskortní letadlová loď (Velká Británie)
Těžká letadlová loď (Velká Británie)
Brencarrier (Velká Británie)
GB 3 Ton Lorry (Velká Británie)
ANZAC 1940 (Austrálie & Nový Zéland)
Matilda II (Austrálie & Nový Zéland)
Vickers MkVI (Austrálie & Nový Zéland)
2 Pdr ATG (Austrálie & Nový Zéland)
25 Pdr Gun (Austrálie & Nový Zéland)
20mm AD (Austrálie & Nový Zéland)
GB 3 Ton Lorry (Austrálie & Nový Zéland)
Indická pěchota (Indie)
Vickers MkI (Indie)
2 Pdr ATG (Indie)
25 Pdr Gun (Indie)
20mm AD (Indie)
GB 3 Ton Lorry (Indie)

Turnajová utkání této bitvy:

celkem zápasů: 4
Turnaj Etapa OSA x Spojenci Už se začalo hrát? Report Vítězný save
5 2 Kstavk x Belegdohráno 13.09.2011, vítězství SpojencůZDEZDE
5 2 Beleg x Kstavkdohráno 13.09.2011, vítězství OsyZDEZDE
5 2 Vlk x Bulvajdohráno 19.08.2011, vítězství OsyZDEZDE
5 2 Bulvaj x Vlkdohráno 16.08.2011, vítězství OsyZDEZDE

Časově kryjící se bitvy:

Indie (PacPG 1), Cejlon (PacPG 1)

Seznam použitých názvů:

Adamův most
Adirampatnam
Anuradhapura
Badulla
Bengálský záliv
Galla
Indický oceán
Janapaja
Janapajská laguna
Kolombo
Zobrazit celý seznam...
Adam´s Bridge
Atirampattinam
Anuradhapura
Badulla
Bay of Bengal
Galle
Indian Ocean
Yapanaya
Yapanaya Lagoon
Colombo

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy: