Jižní Čína

PacPG: 1.8.1940 - 11.11.1940

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
12.7.2005
28.8.2008
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.8.2009 ( Vydání 01 )
-
Tato bitva se dá hrát v PacG pouze v kampani. Není možné si ji vybrat a zahrát jako samostatné scenario (stejný přídad jsou scenaria Coronet a Midwest), ale je součástí Japonské kampaně. Původní PacG mapa byla celkem v pořádku, drobná úprava řek, úprava pozice a velikosti ostrova Hainan. Rozmístění jednotek je opět chybné, Japonci drželi od roku 1938 několik předmostí, v roce 1939 k nim přibylo ještě území poblíž Hong Kongu.

Původní mapa:




Při najetí na objekt na mapě (město, řeka, ...) se zobrazí jeho název, souřadnice, popř. vlajka

Historický popis:

Hypotetická bitva. Jako startovací datum bitvy jsme zvolili srpen 1940, kdy se Vichystičtí Francouzi přidali k Japoncům a dovolili jim rozmístit vojska v Indočíně.

Článek na české Wikipedii
Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
2. září 1938: Hongkong - jeden z nejničivějších tajfunů postihuje britskou kolonii Hongkong a blízké portugalské Macao. Celkem si vyžádá přes 11.000 obětí. V zátoce Kau-lung jsou vzájemnou srážkou poškozeny pasažérské lodě Asama Maru (japonská) a Conte Verde (italská). Obě budou za druhé světové války sloužit jako repatriační a transportní plavidla.
24. srpna 1938: Čína - japonské stíhačky sestřelují nedaleko Hongkongu pasažérské letadlo DC-2 "Kweilin" čínské dopravní společnosti CNAC. Jedná se o první útok na civilní letoun s cestujícími v historii letectví a je mimořádně brutální. Poté, co americký pilot úspěšně nouzově přistává na řece, japonská letadla vrak s pasažéry na hladině ostřelují kulomety. Vzhledem k tomu, že se jedná o incident, který dosud nemá obdoby, vyvolá velké mezinárodní diplomatické pobouření.
6. října 1939: Čína - čínská armáda definitivně vítězí v První bitvě o Čchang-ša. Odhadem bylo v 11denní bitvě zabito přes 40 000 japonských vojáků a Japonci také ztratili rozsáhlé množství výzbroje, kterou při přepadech logistických linií ukořistili čínští vojáci. Japonské expediční síly tak utržily svou první významnou porážku v bojích proti silám čínských nacionalistů, jež začaly před dvěma lety. Naopak Čchang-ša, hlavní město provincie Chu-nan, se stalo prvním velkým sídlem, které se Číňanům podařilo před japonskou armádou ubránit a zároveň útočníka zatlačit zpět do pozic, odkud zahajoval ofenzivu. Také se jedná o vůbec první spojenecké vítězství ve Druhé světové válce, které však zůstává zcela ve stínu události odehrávající se ve stejné době na druhém konci planety - bleskovém rozdrcení Polska armádami Hitlera a Stalina.
9. října 1939: Čína - Čínská vojska po vítězství u Čhcang-ša vytlačují z oblasti poslední japonské jednotky.
24. listopadu 1939: Čína - japonská armáda vstupuje do strategicky významného města Nanning, navzdory zuřivému odporu kolem 100 000 vojáků Čínských nacionalistů (Kuomintang). Ztráta tohoto města představuje dílčí prohru čínské zimní ofenzívy a první japonské vítězství od doby, kdy jejich jednotky postoupily na západě do provincie Kuang-si ve snaze přerušit čínské propojení s Indočínou.
10. července 1940: Francie - francouzský parlament schvaluje změnu ústavy, sám se rozpouští a předává absolutní moc vládě v čele s maršálem Pétainem. Je oficiálně zrušena Francouzská třetí republika a vzniká Vichystická Francie, která se vydává na cestu kolaborace s Německem. Drtivá většina Francouzů se přiklání na stranu nového oficiálního režimu a odmítá hnutí Svobodná Francie generála de Gaulla.
22. září 1940: Francouzská Indočína - po ukončení dlouhých vyjednávání s vichystickou vládou vstupují Japonci do Indočíny. Záměrem Japonců je zabránit pomoci Číňanům, která by mohla dorazit přes Indočínu. V zemi bude umístěno 6000 vojáků a budou mít tranzitní povolení.
13. října 1940: Čína - dělostřelectvo čínských nacionalistů je tajně přesunuto hluboko za japonské linie k ostřelování letiště I-čchang, které je základnou pro japonské letecké útoky na Čchung-čching.
19. května 1941: Francouzská Indočína - komunistický vůdce Ho Či Min po návratu z exilu obnovuje Ligu nezávislosti Vietnamu (zkráceně Viet Minh). Daří se mu znovu sjednotit několik socialistických a nacionalistických odbojových skupin a pod společným vedením (generál Vo Nguyen Giáp) zahájit boj proti vichystické Francii a japonským okupantům. S ohledem na boj proti společnému nepříteli, Viet Minh brzy obdrží materiální podporu nejen ze sousední Číny, ale také od USA a SSSR.
26. listopadu 1941: Čína - dvě japonské stíhačky A6M2 ztrácejí v mlze při přeletu z Formosy (Taiwan) do Saigonu orientaci a nouzově přistávají na pláži čínského poloostrova Lej-čou. Oba piloti jsou zajati Číňany a letadla, jedno těžce poškozené a jedno v dobrém stavu, jsou ukryta před okupanty. Později se rozmontované letouny podaří tajně přepravit k čínskému letectvu, jehož mechanici z nich sestaví jeden letuschopný stroj, který bude následně odeslán do Spojených států. Zdlouhavá cesta však způsobí, že význam tohoto prvního letuschopného Zera ve spojeneckých rukou, získaného dokonce ještě před útokem na Pearl Harbor, zůstane ve stínu stroje stejného typu nalezeného Američany na aleutském ostrově Akutan.
4. července 1942: Jižní Čína - Američané uskutečňují první nálet v obasti Hong Kongu, cílem je letiště Tien Ho v Kantonu. Čtyři bombardéry B-25 11. bombardovací perutě eskortují čtyři stíhačky P-40 z American Volunteer Group (AVG). Beze ztrát jsou poškozena zařízení letiště a zaparkovaná japonská letadla. Jedná se o poslední misi AVG, která se stala známou jako “Flying Tigers” (Létající tygři) pod vedením plk. Claire Chennaulta. Mimořádně skvěle fungující dobrovolnickou jednotku prakticky likviduje rozhodnutí vyšších míst reorganizovat skupinu pod armádní velení 10. letecké armády USAAF. Na to reaguje většina civilních pilotů a mechaniků odchodem do USA a úplnému rozkladu jednotky zabrání pouze nucené doplnění běžným armádním personálem, které ovšem vede ztrátě původního týmového ducha.
25. října 1942: Hong Kong - skupina 12 bombardérů B-25 krytých 7 stíhačkami P-40 zasahuje doky v Kowloonu. Všech 21 zasahujících japonských stíhaček je prakticky zničeno, ale daří se jim sestřelit jednu stíhačku a jeden bombardér. Jedná se o první ztrátu amerického leteckého uskupení CATF (China Air Task Force).
16. února 1943: Jižní Čína - na poloostrově Lej-čou se vyloďují japonské jednotky a začínají vytlačovat obránce čínských nacionalistů. Cílem akce je postoupit k francouzské enklávě Kuang-čou-wan, nově se hlásící ke Svobodným Francouzům.
21. února 1943: Jižní Čína - francouzskou enklávu Kuang-čou-wan na čínském poloostrově Lej-čou obsazují Japonci. Formálně zůstává zachována francouzská správa včetně malé koloniální vojenské posádky ve Fort-Bayard, na klíčové posty jsou však dosazeni pro-vichystičtí sympatizanti. Uzavírá se tak jedna z bezpečných zastávek na ilegální útěkové trase z okupovaného Hongkongu a ostrova Chaj-nan.
15. srpna 1945: Francie - generál Leclerc, který dosud velel 2. obrněné divizi, jež osvobodila Paříž, je jmenován na místo velitele CEFEO (Francouzský expediční sbor na Dálném východě). Celý sbor i jeho velení však v této době dlí ještě v Evropě, a tak nemůže reagovat na japonskou kapitulaci a rychle obnovit kontrolu nad Indočínou. Mocenské vakuum do příjezdu expedičního sboru až na přelomu září a října vyplňuje národněosvobozenecké hnutí Viet Minh.

Literární zdroje:
Šnajdr, Miroslav: Morane-Saulnier MS. 406 C1 2. díl,   Jiří Jakab, 2008, Nevojice
Pejčoch, Ivo, Novák Zdeněk, Hájek Tomáš: Válečné lodě [4]: Druhá světová váka,   Naše vojsko, 1993, Praha

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Prohra znamená konec kampaně, malé i velké vítězství vede k výběru mezi scenarii Singapur a Filipíny 41, avšak jestliže bylo dosaženo velkého vítězství v předchozí bitvě Nomonhan, tak velké vítězství umožní vybrat si nadcházející střetnutí u Čchung-čchingu nebo v Pearl Harboru 1941.

Zvláštnosti bitvy:
Na mapě naleznete neutrální území evropských kolonií v Číně. Portugalské Macao a Britský Hong Kong. Británie v této době ještě nebyla ve válce proti Japonsku, Portugalsko zůstalo neutrální až do konce války.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 48 x 26 hexů
18 kol, 6 dní/kolo
Verze: PacPG 1, Startující strana: Osa, Kampaň: Japonská kampaň, Pořadí v kampani: 5.
Státy Osy:    Japonsko, Vichystická Francie
Státy Spojenců:    Čína
Neutrální státy:    Portugalsko, Velká Británie
Osa:    útočí
Spojenci:    brání
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Region podnebí:    Monzunový
Charakter počasí v regionu:    Období sucha se střídá s obdobím dešťů. Deště mezi červnem až zářím.
Herní časová náročnost bitvy:    21.44 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Osy:
63 jednotek, z toho 11 jádrových a 52 posil
14 jednotek je leteckých, 9 námořních a 40 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Osa - Spojenci


2/10 - 0/0
Počet jednotek Spojenců:
47 jednotek
9 jednotek je leteckých, 2 námořních a 36 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Osa / Spojenci


700 + 0 / 820 + 60
Počet slotů Osy:
70 slotů, z toho 14 jádrových slotů a 56 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 7 jednotek
   (3 jádrových + 4 posil)
Počet slotů Spojenců:
60 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 13 jednotek
Jednotky transportů:
Osa - letecké:    Ki-54 Hickory
Spojenci - letecké:    nejsou k dispozici
Osa - námořní:    Transport
Spojenci - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 12. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      200
Dotace za Malé vítězství:      100

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Osy:

Teishin 1936 (Výsadkáři 1936) (Japonsko)
Kyoka Hohei 1936 (Pěchota 1936 HW) (Japonsko)
Kohei (Ženisté) (Japonsko)
Hohei 1936 (Pěchota 1936) (Japonsko)
Type 95 Ha-Go (Japonsko)
Type 94 TK (Japonsko)
Type 93 Sumida (Japonsko)
Type 92 Osaka (Japonsko)
H6K Mavis (Japonsko)
Meiji 38 Improved 75mm Field Gun (Japonsko)
Type 88 75mm (Japonsko)
A6M2 Zero (Reisen) (Japonsko)
A5M Claude (Japonsko)
Ki-27 Nate (Japonsko)
G3M Nell (Japonsko)
B4Y Jean (Japonsko)
D1A Susie (Japonsko)
Ki-21 Sally (Japonsko)
Lehký křižník (Japonsko)
Těžký křižník (Japonsko)
Bitevní loď třídy Kongo (Japonsko)
Těžká letadlová loď (Japonsko)
Isuzu Type 94 6-Wheeled Truck (Japonsko)
Vichystická pěchota (Vichystická Francie)
Renault R-35 (Vichystická Francie)
FR 47mm ATG (Vichystická Francie)
FR 75mm Gun (Vichystická Francie)
FR 40mm AD (Vichystická Francie)
FR Morane-Saulnier M.S.406 (Vichystická Francie)
FR Potez 63 (Vichystická Francie)
FR Potez 25 (Vichystická Francie)
Torpédoborec (Vichystická Francie)
Lehký křižník (Vichystická Francie)
FR Truck (Vichystická Francie)
Jednotky Spojenců:

Pěchota 36 HW (Čína)
Pěchota 1936 (Čína)
Chn T-26 (Čína)
3.7 PaK35/36 (Čína)
AF 75 mm Gun (Čína)
3´´ AD (Čína)
20mm AD (Čína)
Polikarpov I-16 (Čína)
Hawk 75M (Čína)
Polikarpov I-15 (Čína)
Martin B-10B (Čína)
Tupolev SB (Čína)
Lehký křižník (Čína)
AF Truck (Čína)

Turnajová utkání této bitvy:

celkem zápasů: 4
Turnaj Etapa OSA x Spojenci Už se začalo hrát? Report Vítězný save
5 1 Hobart x Trefegddohráno 18.03.2010, vítězství SpojencůZDEZDE
5 1 Trefegd x Hobartdohráno 19.03.2010, vítězství SpojencůZDEZDE
5 1 Kstavk x Naildohráno 04.03.2010, vítězství OsyZDEZDE
5 1 Nail x Kstavkdohráno 14.03.2010, vítězství SpojencůZDEZDE

Časově kryjící se bitvy:

Seznam použitých názvů:

An-sun
Bac Can
Bambusový porost
Čang čou
Čaobang
Fo-san
Fu-čou
Ha Dong
Hai Duong
Hainanský průliv
Zobrazit celý seznam...
Anshun
Bac Can
Bamboo
Zhangzhou
Cao Bang
Foshan
Fu-chou
Ha Dong
Hai Duong
Hainan Strait

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy: