Singapur 45

PacPG: 6.10.1945 - 16.4.1946

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
20.6.2005
14.2.2009
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.8.2009 ( Vydání 01 )
-
Zcela nová bitva - plánované zpětné obsazení Malajského poloostrova a dobývání Singapuru britskými silami. Mapa zahrnuje větší oblast a má větší měřítko než bitva Singapur ztvárňující Japonské malajské tažení r. 1941/42, která je v původním PacG celkem věrná, pouze si tvůrci nevšimli "maličkého" ostrova poblíž - Sumatry. Dodělány byly další ostrůvky v jejím okolí.

Původní mapa:




Při najetí na objekt na mapě (město, řeka, ...) se zobrazí jeho název, souřadnice, popř. vlajka

Historický popis:

Krycí název operace: Mailfist
Bitva, ke které již díky kapitulaci Japonska nedošlo. Operace ROGER, ZIPPER a MAILFIST.

Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
17. února 1942: Singapur (okupovaný) - japonské úřady přejmenovávají ostrovní město na Šónan (znamenající "Světlo jihu").
26. září 1943: Singapur (okupovaný) - operace Jaywick, britsko-australské komando proniká v noci do přístavu na skládacích kánoích a v přímo ukázkové akci speciálních sil ničí časovanými magnetickými minami 7 obchodních lodí. Na plavidle Krait, ukořistěné původně japonské rybářské lodi Fukoku Maru nebudící podezření, se všichni později vrací v pořádku do Austrálie.
11. ledna 1944: Malajsko - v Andamanském moři je nedaleko Penangu britskou ponorkou HMS Tally-Ho potopen japonský lehký křižník Kuma, paradoxně právě se vracející z cvičení protiponorkového boje.
29. června 1944: Malajsko - v japonském vězení v Batu Gajah umírá Lim Bo Seng, válečný hrdina Singapuru čínského původu, který byl zatčen o dva měsíce dříve vojenskou policií Kampeitai při pokusu v okupovaném Malajsku vytvořit zpravodajskou síť. Mezi úspěchy jeho jednotky patřilo navázání kontaktu s britským majorem Freddiem Chapmanem, který se bez spojení v týlu nepřítele přes rok a půl od japonské invaze skrýval v džungli s komunistickými partyzány.
17. července 1944: Malacký průliv - hlídkující britská ponorka HMS Telemachus potápí proplouvající japonskou ponorku I-166.
13. prosince 1944: Jihočínské moře - japonský těžký křižník Mjókó je během plavby ze Singapuru na indočínskou záklanu v zátoce Cam Ranh torpédován americkou ponorkou USS Bergall (SS-320). Výbuch plavidlu trhá velkou část zádě a torpédoborec Ušio musí nehybné plavidlo odtáhnout zpět do Singapuru, kde však již do konce války nebude opraveno.
10. února 1945: Singapur (okupovaný) - po předchozím zničení konvojů obchodních lodí spouští japonské námořnictvo kritickou operaci Kita-Gó s cílem do Japonska odříznutého spojeneckou blokádou dopravit strategické suroviny z jihovýchodní Asie použitím válečných lodí. Ze Singapuru vyplouvá svaz složený z hybridních letadlových lodí Hjúga a Ise, lehkého křižníku Ójodo a torpédoborců Kasumi, Asašimo a Hacušimo, s nákladem ropných produktů, kaučuku, cínu, zinku, wolframu a rtuti pro japonský průmysl na domácích ostrovech.
1. dubna 1945: Jihočínské moře - v Tchajwanském průlivu je americkou ponorkou USS Queenfish (SS-393) omylem potopena japonská nemocniční loď Awa Maru. Všichni na palubě zahynou kromě kapitánova osobního stewarda Kantora Šimody, pro kterého jde již o třetí zkušenost jediného přeživšího po torpédování plavidla. Později vyjde najevo, že ochrana Červeného kříže byla pouze zneužita k přepravě strategického materiálu a důležitých japonských civilních i armádních činitelů ze Singapuru do Japonska. Poválečné průzkumy vraku nenaleznou předpokládaný náklad kořistního zlata a diamantů, analýzou tajných amerických archivních záznamů japonské válečné komunikace bude zjištěno, že pokladu se Japonci zbavili před kapitulací převozem do Thajska.
16. května 1945: Malacký průliv - během noci (z 15. na 16. května) jsou japonský těžký křižník Haguro a torpédoborec Kamikaze, pokoušející se obnovit zásobování japonských posádek na ostrovech Nikobary, obklíčeny kordonem pěti britských torpédoborců, kterému velí kapitán Power. V jednom z posledních hladinových soubojů těžkých plavidel druhé světové války posílají Britové japonský křižník ke dnu, torpédoborec Kamikaze uniká. Vrak křižníku se v roce 2014 stane obětí ilegálních sběračů kovů.
2. července 1945: Londýn - britskému námořnímu veliteli Mountbattenovi je nařízeno spustit v srpnu Operaci Zipper, osvobození Malajska.
24. července 1945: Malajsko - britské námořní a letecké jednotky zahajují třídenní útoky na pozice japonských jednotek a dopravní cíle na západním pobřeží.
25. července 1945: Malajsko - britské námořní a letecké jednotky pokračují v útocích na japonské pozice a dopravní cíle na západním pobřeží.
26. července 1945: Bengálský záliv - probíhá první útok kamikaze na britskou Východoindickou flotilu, který těsně míjí eskortní letadlovou loď HMS Ameer a potápí minolovku HMS Vestal u thajského pobřeží Malajského poloostrova. Britské námořní a letecké jednotky končí útoky na japonské pozice a přepravní cíle na západním pobřeží Malajska.
31. července 1945: Singapur (okupovaný) - britské miniponorky pronikají do přístavu a s pomocí žabích mužů umisťujících magnetické miny potápějí japonský těžký křižník Takao.
31. července 1945: Francouzská Indočína - žabí muži z britské miniponorky XE-4 přerušují v deltě řeky Mekong podmořské kabely spojující Singapur se Saigonem a Saigon s Hongkongem. To nutí Japonce komunikovat pouze radiovým spojením, které je pro Spojence snazší zachytit a následně dekódovat.
4. srpna 1945: Singapur - japonští dozorci popravují sedm zajatých amerických letců.
23. srpna 1945: Cejlon - britská námořní eskadra vyplouvá, aby obsadila Singapur.
12. září 1945: Singapur - vzdává se zbývajících 680 000 japonských vojáků v jihovýchodní Asii. Kapitulaci do rukou britského generála lorda Louise Mountbattena podepisuje generál Seiširo Itagaki jménem polního maršála Teraučiho, který je hospitalizován v Saigonu a není schopen převozu.
30. listopadu 1945: Francozuská Indočína - v Saigonu se britskému generálu lordu Mountbattenovi osobně vzdává polní maršál hrabě Hisaiči Terauči, bývalý vrchní velitel japonských sil v jihovýchodní Asii, který byl od května 1945 hospitalizován po mozkové mrtvici ve zdejší nemocnici. Teraučiho krátký meč wakizaši, rodinné dědictví z roku 1413, je dodnes inventářem britského královského hradu Windsor.
9. června 1946: Thajsko (Siam) - Pchúmipchon Adunjadét z dynastie Čakri se stává thajským králem. Pod jménem Ráma IX. bude vládnout dlouho až do své smrti v roce 2016. Délkou období vlády 70 let se stane druhým nejdéle vládnoucím panovníkem v dějinách, po Ludvíku XIV. (72 let, 1643-1715). Ovšem nebýt vítěztví komunismu ve východní Evropě, hravě by oba předčil Michal I. Rumunský. Ve stejné době, kdy Ráma usedá v Siamu na trůn, má Michal již 10ti letý náskok. Bohužel musí s pistolí u hlavy podepsat abdikaci a odejít do exilu, nicméně zemře nakonec až po Rámovi jako poslední bývalý vrchní velitel jedné z armád bojujících ve druhé světové válce.
12. června 1946: Malajsko - v Renggamu, Johor Bahru, válečný zajatec polní maršál hrabě Hisaiči Terauči, bývalý vrchní velitel japonských jednotek v jihovýchodní Asii, dostává další mrtvici a umírá. Bude pohřben na japonském hřbitově v Singapuru.

Literární zdroje:
Hrbek, Ivan: Na mořích a oceánech,   Panorama, 1989, Praha

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Finální bitva Britské kampaně.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 53 x 52 hexů
33 kol, 6 dní/kolo
Verze: PacAGPG 2, Startující strana: Spojenci, Kampaň: Britská kampaň, Pořadí v kampani: 9.
Státy Spojenců:    Velká Británie, Austrálie & Nový Zéland, Indie, Svobodná Francie
Státy Osy:    Japonsko
Neutrální státy:    -
Spojenci:    útočí
Osa:    brání
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Region podnebí:    Monzunový
Charakter počasí v regionu:    Období sucha se střídá s obdobím dešťů. Deště mezi červnem až zářím.
Herní časová náročnost bitvy:    53.28 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Spojenců:
51 jednotek, z toho 22 jádrových a 29 posil
12 jednotek je leteckých, 9 námořních a 30 pozemních
2 jednotek naloženo v leteckých a 9 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Spojenci - Osa


4/10 - 1/1
Počet jednotek Osy:
90 jednotek
10 jednotek je leteckých, 9 námořních a 71 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Spojenci / Osa


1000 + 0 / 690 + 95
Počet slotů Spojenců:
60 slotů, z toho 22 jádrových slotů a 38 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 9 jednotek
   (0 jádrových + 9 posil)
Počet slotů Osy:
95 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 5 jednotek
Jednotky transportů:
Spojenci - letecké:    C-47 Dakota
Osa - letecké:    Ki-54 Hickory
Spojenci - námořní:    AF Transport
Osa - námořní:    Transport

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 20. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      500
Dotace za Malé vítězství:      200

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Spojenců:

Commandos (Velká Británie)
Výsadkáři 43 (Velká Británie)
Pěchota 43 HW (Velká Británie)
GB Pěchota 43 (Velká Británie)
Ženisté (Velká Británie)
Gurkhové (Velká Británie)
GB Sherman Firefly (Velká Británie)
Cromwell MkVII (Velká Británie)
GB Comet (Velká Británie)
Tetrarch MkVII (Velká Británie)
Daimler Scout Car (Velká Británie)
GB Achilles (Velká Británie)
GB M7 Priest (Velká Británie)
GB 5.5´´ Gun (Velká Británie)
GB 6´´ Gun (Velká Británie)
40mm Boffors (Velká Británie)
Spitfire MkXVIII (Velká Británie)
Gloster Meteor (Velká Británie)
Fairey Firefly (Velká Británie)
Corsair MkIV (Velká Británie)
Mosqito MkVI (Velká Británie)
Vengeance MkI (Velká Británie)
Beaufighter MkI (Velká Británie)
Avro Lincoln (Velká Británie)
Ponorka (Velká Británie)
Torpédoborec (Velká Británie)
Těžký křižník (Velká Británie)
Bitevní loď (Velká Británie)
Těžká letadlová loď (Velká Británie)
GB 3 Ton Lorry (Velká Británie)
Brencarrier (Velká Británie)
C-47 Dakota (Velká Británie)
AF Transport (Velká Británie)
ANZAC HW 44 (Austrálie & Nový Zéland)
ANZAC 1943 (Austrálie & Nový Zéland)
AC III Sentinel (Austrálie & Nový Zéland)
25 Pdr Gun (Austrálie & Nový Zéland)
20mm SPAA (Austrálie & Nový Zéland)
CA-15 Kangaroo (Austrálie & Nový Zéland)
Torpédoborec (Austrálie & Nový Zéland)
Lehký křižník (Austrálie & Nový Zéland)
GB 3 Ton Lorry (Austrálie & Nový Zéland)
Brencarrier (Austrálie & Nový Zéland)
AF Transport (Austrálie & Nový Zéland)
Indická pěchota (Indie)
GB 3 Ton Lorry (Indie)
Bitevní loď (Svobodná Francie)
Jednotky Osy:

Kyoka Hohei 1943 (Pěchota 1943 HW) (Japonsko)
Hohei 1943 (Pěchota 1943) (Japonsko)
Jitensha Butai (Cyklisté) (Japonsko)
Konoe Shidan (Císařská Garda) (Japonsko)
Senpaku Kohei (Námořní Specialisté) (Japonsko)
Type 98 Ke-Ni (Japonsko)
Type 1 Chi-He (Japonsko)
Shinhoto Chi-Ha (Japonsko)
Type 97 Chi-Ha (Japonsko)
Type 95 Ha-Go (Japonsko)
Type 93 Sumida (Japonsko)
Type 92 6-Wheeled Armored Car (Japonsko)
Type 90 75mm ATG (Japonsko)
Type 1 Ho-Ni 3 (Japonsko)
Type 1 Ho-Ni 1 (Japonsko)
Type 1 47mm (Japonsko)
Type 4 Ho-Ro (Japonsko)
Type 96 150mm (Japonsko)
Type 1 Ho-Ni 2 (Japonsko)
Type 98 Ko-Hi (Japonsko)
Type 96 AA Gun Prime Mover (Japonsko)
Type 99 88mm (Japonsko)
Type 88 75mm (Japonsko)
12´´ pobřežní baterie (Japonsko)
10´´ pobřežní baterie (Japonsko)
5´´ pobřežní baterie (Japonsko)
Ki-84 Frank (Hajaté) (Japonsko)
Ki-45 Nick (Torjú) (Japonsko)
Ki-44 Tojo (Šóki) (Japonsko)
P1Y Frances (Ginga) (Japonsko)
G4M Betty (Rikkó) (Japonsko)
Ki-21 Sally (Japonsko)
Ponorka (Japonsko)
Torpédovka (Japonsko)
Torpédoborec (Japonsko)
Těžký křižník (Japonsko)
Type 1 Ho-Ha (Japonsko)
Isuzu Type 94 6-Wheeled Truck (Japonsko)

Turnajová utkání této bitvy:

celkem zápasů: 4
Turnaj Etapa OSA x Spojenci Už se začalo hrát? Report Vítězný save
5 5 Stromak Tom x 777dohráno 23.12.2012, vítězství SpojencůZDEZDE
5 5 777 x Stromak Tomdohráno 29.12.2012, vítězství OsyZDEZDE
5 6 mjm169 x Viiichordohráno 20.07.2013, vítězství SpojencůZDEZDE
5 6 Viiichor x mjm169dohráno 20.07.2013, vítězství OsyZDEZDE

Časově kryjící se bitvy:

Coronet (Z) (PacAGPG 1), Coronet (PacAGPG 1), Singapur 45 (PacAGPG 2), Olympic (PacPG 1), Coronet (PacPG 1), Coronet (Z) (PacPG 1), Coronet (US, R) (PacPG 1)

Seznam použitých názvů:

Alur Setar
Andamanské moře
Danau Toba
Filipův kanál
George Town
Hlavní průliv
Indický oceán
Ipoh
Jezero Thale Luang
Jihočínské moře
Zobrazit celý seznam...
Alur Setar
Andaman Sea
Danau Toba
Phillip Channel
George Town
Main Strait
Indian Ocean
Ipoh
Thale Luang
South China Sea

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy: