Savo

9.8.1942

PacPG: 7.8.1942 - 9.8.1942

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
26.2.2005
27.3.2011
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.4.2011 ( Vydání 02 )
-
Jedno ze scenarií, které v PacG nejsou spustitelné jako bitvy, ale jsou zde připraveny mapy pro nadšence, kteří by je chtěli použít pro vytvoření další bitvy. Tato byla tématicky výslovně na přání stannyho. Původní mapa z PacG byla jemně řečeno nepřesná, tudíž byla mapa vytvořena zcela znovu s většími rozměry, aby se lépe hodila pro provedení námořní bitvy. Přidán byl i ostrov Tulagi a ostrůvky Tanambogo a Gavutu, které byly na původní mapě zcela ignorovány.

Původní mapa:




Při najetí na objekt na mapě (město, řeka, ...) se zobrazí jeho název, souřadnice, popř. vlajka

Historický popis:

Krycí název operace: Watchtower
Především bylo třeba odpovědět na otázky kde, jakými prostředky a kdy může nepřítel zaútočit. Odpověď na první z nich byla jednoznačná: rozhodnou-li se Japonci expediční síly napadnout, učiní tak v místě jejich soustředění, to jest v prostoru mezi ostrovy Guadalcanal, Tulagi, Florida a Savo, ve vodách, které Američané zakrátko pojmenovali Ironbottom Sound, tedy Průliv se železným dnem nebo Železný průliv. (Miloš Hubáček - Vítězství v Pacifiku, Panorama, 1985)

Článek na české Wikipedii
Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
8. června 1942: Šalomounovy ostrovy - na ostrově Guadalcanal se vyloďují japonské jednotky s úkolem vybudovat leteckou základnu, ze které má operovat 45 stíhaček a 60 bombardérů. Po dokončení má kromě ochrany hlavní základny v Rabaulu sloužit k napadání spojeneckých zásobovacích tras mezi Austrálií a Spojenými státy a stát se výchozím bodem pro invazi na Fidži, Novou Kaledonii a Samou (Operace FS).
29. července 1942: Fidži - na ostrově Koro provádí americký 1. parašutistický pluk a části 1. divize námořní pěchoty prověřovací zkoušku vylodění před nadcházejícím útokem na Guadalcanal. Průběh cvičení popíše generál Vandegrift jako "katastrofu".
7. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - první vylodění na Guadalcanalu. Taktický svaz tři letadlových lodí a podpůrných plavidel amerického námořnictva pod velením admirála Fletchera a výsadkový sbor pod velením admirála Turnera zajišťují vylodění 1. divize námořní pěchoty generála Vandergrifta na Guadalcanalu. Menší jednotky se také vyloďují na ostrovech Tulagi a Gavutu. Zpočátku tato vylodění naráží jen na malý odpor.
7. srpna 1942: Nová Guiena - v Papuánském zálivu je japonskou ponorkou Ro-33 napadena 300tunová australská motorová loď MV Mamutu evakuující civilisty z ohroženého Port Moresby. Ponorka provádí útok palubním třípalcovým dělem a přeživší z potápějícího se plavidla včetně žen a dětí pobíjí kulometnou palbou. Obětí je 114, přežívá 28 osob. Vzápětí je povolána naléhavým radiogramem admirála Mikawy čelit americkému vylodění na Guadalcanalu.
8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí Američané obsazují netknuté rozestavěné japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field (Hendersonovo letiště, podle velitele perutě bombardérů námořní pěchoty Lofton R. Hendersona, který zahynul ve svém SBD v bitvě u Midway). Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova bez vzdušného krytí. Tato akce je vážnou chybou.
9. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - pod rouškou noční tmy vplouvá do průlivu Savo (Savo Sound), mezi ostrovy Savo a Guadalcanal, japonské uskupení křižníků pod velením admirála Mikawy. Hlídkující americké a australské křižníky pod velením admirála Crutchleye mají však pro boj v noci jak malé zkušenosti, tak nedostatečné vybavení, proto ve střetu známém jako bitva u ostrova Savo utrpí největší pořážku v dějinách US Navy, kdy ztrácí čtyři křižníky a nepotápí žádnou japonskou loď. Průliv Savo je později přejmenován na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound), pro množství potopených lodí spočívajících na jeho dně. Americké nákladní lodě vykládající zásoby jednotkám vyloděným na Guadalcanalu u Lunžského výběžku nejsou napadeny (Japonci se ještě v noci snaží dostat z dosahu letadel amerických letadlových lodí, o kterých netuší, že je Američané odveleli), nicméně je jim nařízeno stažení kvůli hrozbě napadení, a tak je americká 1. divize námořní pěchoty opuštěna s nedostatkem těžkého vybavení a pouze s polovinou vyložených zásob.
10. srpna 1942: Bismarckovo souostroví - americká ponorka USS S-44 (SS-155) torpéduje japonský těžký křižník Kako z 6. divize křižníků, která se vrací z bitvy u ostrova Savo na základnu v Kaviengu (ostrov Nové Irsko). Navzdory tomu, že se křižník po zásahu třemi torpédy potápí za pouhých 7 minut, zahyne pouze 34 námořníků z více než šesti set členů posádky.
19. dubna 1943: Panama - kapitán Howard D. Bode, který velel těžkému křižníku USS Chicago (CA-29) během katastrofální porážky v bitvě u ostrova Savo, páchá sebevraždu zastřelením po seznámení se s výsledky vyšetřování svého působení během tohoto střetnutí.
14. října 1943: Spojené státy - do služby vstupuje nový těžký křížník třídy Baltimore USS Canberra (CA-70). Původně pojmenovaný jako USS Pittsburgh byl přejmenován na počest australskému křižníku HMAS Canberra ztracenému v bitvě u ostrova Savo. USS Canberra se stává první americkou válečnou lodí pojmenovanou po zahraničním hlavním městě. Australská vláda odpoví na toto vzdání holdu oceněním statečnosti amerických obránců Filipín pojmenováním jednoho z torpédoborců třídy Tribal názvem HMAS Bataan.

Literární zdroje:
Griffith, Samuel B. II.: Bitva o Guadalcanal,   Paseka, 2001, Praha, Litomyšl
.Leckie, Robert: Helmet for My Pillow
.Skřivan, Aleš: Japonská válka 1931 - 1945,   Libri, 1997, Praha
Hrbek, Jaroslav, Hrbek Ivan: Krvavé oceány,   Naše vojsko, 1994, Praha
Hrbek, Jaroslav, Hrbek Ivan: Námořní válka vrcholí,   Naše vojsko, 1995, Praha
Hara, Tameči: Nepotopitelný kapitán,   Omnibooks, 2013, Neratovice
Hubáček, Miloš: Vítězství v Pacifiku,   Mladá fronta, 1999, Praha
Sakai, Saburo: Zera nad Pacifikem,   Naše vojsko, 1994, Praha
Nepevný, Jindřich, Ing.: Tainan Kokutai,  HPM č. 4/1991

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Ve scenariu se odehraje bitva u ostrova Savo, současně je třeba provést vylodění na Guadalcanalu, obsazení Hendersonova letiště a vylodění na Tulagi a Floridě. Porážka znamená konec v kampani, Malé i Velké vítězství nás zavede na Guadalcanal.

Zvláštnosti bitvy:
Japonské letectvo podporovalo boje na Guadalcanalu ze své základny v Rabaulu, který je ovšem od ostrova značně vzdálen vzhledem k měřítku a rozsahu mapy. Aby ve hře mohla operovat japonská letadla, je v této bitvě rabaulská základna simulována smyšleným ostrovem s letištěm v rohu mapy ve směru Rabaulu. Útočící strana jakožto protivník útočící z moře na ostrov nemá na začátku bitvy žádný pozemní strategický bod. Úlohu počátečně drženého bodu plní virtuální neobsaditelný strategický hex v moři.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 52 x 35 hexů
16 kol, 6 kol/den
Verze: PacAGPG 1, Startující strana: Spojenci, Kampaň: US kampaň, Pořadí v kampani: 2.
Státy Spojenců:    USA, Austrálie & Nový Zéland
Státy Osy:    Japonsko
Neutrální státy:    -
Spojenci:    útočí
Osa:    útočí
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Region podnebí:    Oceánie, tropy
Charakter počasí v regionu:    Celý rok doprovázejí pravidelné dešťové srážky.
Herní časová náročnost bitvy:    15.2 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Spojenců:
53 jednotek, z toho 7 jádrových a 46 posil
14 jednotek je leteckých, 18 námořních a 21 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 21 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Spojenci - Osa


0/22 - 0/0
Počet jednotek Osy:
38 jednotek
14 jednotek je leteckých, 8 námořních a 16 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Spojenci / Osa


150 + 0 / 330 + 0
Počet slotů Spojenců:
53 slotů, z toho 7 jádrových slotů a 46 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 0 jednotek
   (0 jádrových + 0 posil)
Počet slotů Osy:
41 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 3 jednotky
Jednotky transportů:
Spojenci - letecké:    nejsou k dispozici
Osa - letecké:    nejsou k dispozici
Spojenci - námořní:    AF Transport
Osa - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 10. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      350
Dotace za Malé vítězství:      200

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Spojenců:

Mořské včely (USA)
Námořní pěchota 41 (USA)
Ženisté (USA)
Výsadkáři 41 (USA)
Pěchota 41 (USA)
Pěchota 41 HW (USA)
US M2A4 (USA)
M3 Stuart (USA)
37mm ATG (USA)
US 75mm Gun (USA)
US M3 Gun Motor Carriage (USA)
US 90mm AD (USA)
20mm AD (USA)
F4F Wildcat (USA)
TBF Avenger (USA)
SBD Dauntless (USA)
Torpédoborec (USA)
Lehký křižník (USA)
Těžký křižník (USA)
US M2 Halftruck (USA)
US GM Truck (USA)
AF Transport (USA)
Lehký křižník (Austrálie & Nový Zéland)
Těžký křižník (Austrálie & Nový Zéland)
Jednotky Osy:

Hohei 1940 (Pěchota 1940) (Japonsko)
Shinhoto Chi-Ha (Japonsko)
Type 97 Chi-Ha (Japonsko)
Type 95 Ha-Go (Japonsko)
H6K Mavis (Japonsko)
Type 91 105mm (Japonsko)
Meiji 38 Improved 75mm Field Gun (Japonsko)
Type 98 20mm (Japonsko)
A6M2 Zero (Reisen) (Japonsko)
G4M Betty (Rikkó) (Japonsko)
D3A Val (Japonsko)
Torpédoborec (Japonsko)
Lehký křižník (Japonsko)
Těžký křižník (Japonsko)
Isuzu Type 94 6-Wheeled Truck (Japonsko)

Turnajová utkání této bitvy:

celkem zápasů: 2
Turnaj Etapa OSA x Spojenci Už se začalo hrát? Report Vítězný save
5 4 Dandyt x Hekidohráno 27.05.2012, vítězství OsyZDEZDE
5 4 Heki x Dandytdohráno 14.06.2012, vítězství OsyZDEZDE

Časově kryjící se bitvy:

Indie (PacAGPG 2), Nová Guinea 42 (PacPG 1), Tulagi (PacAGPG 2)

Seznam použitých názvů:

Gavutu
Haleta
Kanál Sealark
Kukumbona
Letiště
Matanikau
Mys Esperance
Ostrov Mbungana
Ostrov Nggela Pile
Ostrov Nggela Sule
Zobrazit celý seznam...
Gavutu
Haleta
Sealark Channel
Kukumbona
Airfield
Matanikau
Cape Esperance
Mbungana Island
Nggela Pile
Nggela Sule

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy: