Biak

27.5.1944 - 20.6.1944

PacPG:

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
Hartmann

  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

-
-
Nové bitva - v přípravě.

Historický popis:

Krycí název operace: Kon
Spojenecká vylodění na ostrově Biak.

Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
27. května 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americká 41. pěší divize (generál Fuller) se vyloďuje nedaleko místa Bosnek. Námořní doprovod vylodění tvoří křižníky a torpédoborce pod velením admirála Fechtelera. Podporu poskytují jednotky admirála Crutchleye a admirála Berkeye. Japonská posádka, které velí plukovník Kuzume, čítá kolem 11 000 mužů, ale vylodění odpor neklade. Na pevnině, americké jednotky postupují o malé území směrem k městu Sarmi.
28. května 1944: Nová Guinea - na ostrově Biak začíná americká 41. pěší divize rozšiřovat své předmostí. Probíhají těžké boje nedaleko vesnice Mokmer, kde se nachází letiště, a americký prapor se dává na ústup.
29. května 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, stejně jako Arare na pevnině, jsou Japonci silně napadena americká předmostí na plážích. Japonská posádka na Biaku využívá tanky k tomu, aby donutila americký 162. pluk stáhnout se zpět do vyloďovacího pásma.
1. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky obnovují ofenzívu a pěchota za podpory obrněnců postupuje vpřed. Na pevnině, japonské jednotky pokračují v útocích na předmostí městečka Aitape a američtí obránci nadále ustupují.
2. června 1944: Nová Guinea - na ostrově Biak se nadále bojuje. Američané směřují k dobytí letišť ve středu ostrova. Tato letiště byla Japonci využívána jako základna k útokům na souostroví Wakde.
3. června 1944: Nová Guinea - japonské síly provádí neúspěšný pokus dopravit posily posádce na ostrově Biak. Americké jednotky na ostrově Biak při svém postupu čelí intenzivnímu odporu.
5. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize pokračují v postupu, likvidují ohniska japonského odporu. Na pevnině, u městečka Aitape, americké jednotky evakuují jedno ze svých předmostí kvůli přetrvávajícím japonským útokům. Japonské jednotky mají těžké ztráty.
6. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize se připravují k postupu na letiště Mokmer zatímco jiné jednotky jsou zapojeny v boji u Ibdi. Ostrovy Wakde, dvěma japonským bombardérům Betty ze základny na Molukách se za nepříznivého počasí daří proniknout nad letiště Wakde a shodit řetězec bomb mezi řady zaparkovaných amerických letadel. Zničeno je 6 a poškozeno 80 bombardérů a stíhaček. V této fázi války jde o mimořádný úspěch japonských leteckých sil.
7. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize obsazují letiště Mokmer. Japonský odpor přetrvává.
13. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky likvidují rozptýlený japonský odpor prováděný z podzemních prostor na východě tohoto ostrova. Americká letadla operují z letiště Mokmer.
15. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, Japonci provádějí neúspěšný protiútok. Na pevnině, dále na východě, australské jednotky obsazují zátoku Hansa.
20. června 1944: Nová Guinea - Biak, na západě tohoto ostrova probíhají boje v oblasti Japonci držených podzemních jeskynních prostor. Americké jednotky poráží odpor na letištích a ve vesnicích v oblastech Borokoe a Sorido.
22. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky provádějí sérii útoků, od kterých se očekává eliminování japonského odporu na západě, ale během noci Američané naopak zakouší obnovenou japonskou aktivitu. Na pevnině pokračují boje u městeček Aitape a Sarmi.
28. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké síly o velikosti divize, které jsou nyní pod velením generála Doeho, "čistí" oblast Japonci bráněných podzemních prostor v západní části ostrova.

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:


Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 0 x 0 hexů
0 kol, 0 dny/kolo
Verze: PacAGPG 4, Startující strana: Spojenci, Kampaň: Mimo kampaně, Pořadí v kampani: 0.
Státy Spojenců:    Velká Británie, USA
Státy Osy:    Japonsko
Neutrální státy:    -
Spojenci:    brání
Osa:    brání
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Region podnebí:    Oblast beze srážek
Charakter počasí v regionu:    Zpravidla poušť nebo oblast, kde v době bitvy nedošlo k žádným srážkám.
Herní časová náročnost bitvy:    neurčeno %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Spojenců:
0 jednotek, z toho 0 jádrových a 0 posil
0 jednotek je leteckých, 0 námořních a 0 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Spojenci - Osa


0/0 - 0/0
Počet jednotek Osy:
0 jednotek
0 jednotek je leteckých, 0 námořních a 0 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Spojenci / Osa


40 + 0 / 40 + 0
Počet slotů Spojenců:
0 slotů, z toho 0 jádrových slotů a 0 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 0 jednotek
   (0 jádrových + 0 posil)
Počet slotů Osy:
0 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 0 jednotek
Jednotky transportů:
Spojenci - letecké:    nejsou k dispozici
Osa - letecké:    nejsou k dispozici
Spojenci - námořní:    nejsou k dispozici
Osa - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Rozhodující strategické body:      0

Velké vítězství:      0
Malé vítězství:      0

Dotace za Velké vítězství:      500
Dotace za Malé vítězství:      200

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Spojenců:

Jednotky Osy:

Turnajová utkání této bitvy:

tato bitva nebyla v turnaji doposud hrána

Seznam použitých názvů:

Mapa bitvy: