Nová Británie

15.12.1943 – 22.4.1944

PacPG:

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
Hartmann

  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

-
-
Nové bitva - v přípravě.

Historický popis:

Krycí název operace: Dexterity
Spojenecká vylodění na Nové Británii.

Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
28. července 1943: Bismarckovo souostroví - nedaleko Mysu Gloucester (Tuluvu) ostrova Nová Británie jsou americkými bombardéry B-25 Mitchell potopeny dva japonské torpédoborce Ariake a Mikazuki, které sem přepravily vojáky z Rabaulu.
6. října 1943: Bismarckovo souostroví - malé skupiny amerických vojáků se vyloďují u mysu Gloucester (Tuluvu) na ostrově Nová Británie, aby provedly průzkum.
2. listopadu 1943: Bismarckovo souostroví - japonská základna v Rabaulu na Nové Británii je napadena z pozemních základen přibližně 160 letadly americké 5. letecké armády. Na obou stranách je přibližně ztraceno 20 letadel. Potopeny jsou v přístavu tři lodě.
4. listopadu 1943: Bismarckovo souostroví - nová japonská eskadra vedená admirálem Kuritou připlouvá do Rabaulu na ostrově Nová Británie. Japonská eskadra sestává z 10 křižníků a 10 torpédoborců. Americký průzkum eskadru při plavbě objevuje a Task Force 38 připravuje útok letounů ze svých letadlových lodí.
29. listopadu 1943: Bismarckovo souostroví - čtyři americké torpédoborce ostřelují japonské pozice na jižním pobřeží ostrova Nová Británie, nedaleko vesnice Gasmata.
15. prosince 1943: Bismarckovo souostroví - americký 112. jízdní pluk (generál Cunningham) se vyloďuje v obasti ostrova Arawe na jihozápadě Nové Británie. Jde o operaci na odpoutání pozornosti. Task Force 76 (admirál Barbey) poskytuje operaci námořní podporu. Probíhá letecký úder na japonské letiště na mysu Gloucester, rovněž v rámci podpory této operace.
26. prosince 1943: Bismarckovo souostroví - americká 1. divize námořní pěchoty se po dělostřelecké přípravě vyloďuje bez mimořádných potíží na ostrově Nová Británie u mysu Gloucester. Task Force 76 (admirál Barbey) poskytuje námořní podporu spolu s dalšími dvěma uskupeními křižníků a torpédoborců. Po japonském leteckém útoku je potopen americký torpédoborec USS Brownson (DD-518).
27. prosince 1943: Bismarckovo souostroví - předmostí, vytvořené americkou 1. divizí námořní pěchtoty nedaleko mysu Gloucester, je přes malý odpor Japonců rozšířeno. Počasí a terén kladou rozšíření působivější překážky. Americkému 112. jízdnímu pluku na Arawe doráží posily.
28. prosince 1943: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americká 1. divize námořní pěchoty zahajuje postup, aby zaútočila na japonské letiště na mysu Gloucester.
30. prosince 1943: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americká 1. divize námořní pěchoty obsazuje japonské letiště na mysu Gloucester.
1. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - americká letadla útočí na japonský konvoj u Kaviengu na ostrově Nové Irsko. Letadla jsou z taktického uskupení letadlových lodí, kterému velí admirál Sherman.
2. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americký 7. pluk námořní pěchoty zahajuje útoky na rozšíření svého předmostí u mysu Gloucester, ale ve svém úsilí selhává.
3. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - na ostrově Nová Británie, v rámci pokračující ofenzívy amerického 7. pluku námořní pěchoty, pokračují boje v zátoce Borgen, v oblasti nedaleko mysu Gloucester. Americká armáda má zde v tuto dobu nedostatečnou podporu v obrněných vozidlech.
3. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Major Gregory "Pappy" Boyington, stíhací eso Létajících tygrů a USMC, je sestřelen v boji nad mořem u Rabaulu. K zemi jde poté, co v zápase s přesilou japonských Zer dosahuje posledních 3 sestřelů z jeho celkových 26 vítězství, jimiž jako druhý americký stíhač (po Josephu "Joe" Fossovi) vyrovnává americký rekord první světové války 26 zničených letadel Eddieho Rickenbackera. Boyingtona později vyzvedne japonská ponorka a zbytek války stráví v japonských zajateckých táborech. Japonské stíhací eso Masajiro Kawato, který Pappyho sestřelil, jej po válce vyhledá a oba piloti se stanou přáteli.
4. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nové Irsko, americká letadla taktického svazu letadlových lodí admirála Shermana útočí na Kavieng. Poškozen je japonský torpédoborec Fumizuki.
6. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americký 7. pluk námořní pěchoty rozšiřuje své předmostí na mysu Gloucester, jižně k hřebenu Aogiri.
10. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, Američané vysílají posily k Arawe. Navzdory japonskému odporu probíhá malý postup amerických sil o velikosti pluku na hřebenu Aogiri.
14. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - na ostrově Nová Británie pokračují boje u mysu Gloucester, bráněného americkou 1. divizí námořní pěchoty (Rupertus). Japonské protiútoky zpožďují americké plány na rozšíření předmostí.
16. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, japonské útoky směrem k americkému předmostí u mysu Gloucester jsou odraženy.
26. ledna 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americká letadla provádí intenzivní bombardování japonské základny v Rabaulu. Je hlášeno sestřelení mnoha japonských letadel.
9. února 1944: Bismarckovo souostroví - kapitán Donald N. Aldrich sestřeluje nad Novou Británií ve své stíhačce F4U Corsair japonský stíhací letoun Nakadžima Ki-44. Za poslední čtyři týdny se jedná o jeho 15. vítězství. Aldrich se tak zároveň stává posledním esem letectva Námořní pěchoty, které dosáhlo hranice 20ti sestřelů a na tomto čísle se jeho konečné celkové skóre uzavírá.
12. února 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americká námořní pěchota obsazuje město Gorissi, 40 kilometrů východně od mysu Gloucester. Mezitím, spojenecké jednotky se bez odporu vyloďují na ostrově Rooke (nyní Umboi).
15. února 1944: Bismarckovo souostroví - bombardéry A-20 Havoc a B-25 Mitchell 5. letecké armády provádějí nálet na Kavieng na ostrově Nové Irsko. Neočekávaně přesná protiletecká obrana Japonců 8 z nich sestřeluje. Pro vyzvednutí posádek z moře je vyslán létající člun PBY Catalina "Arkansas Traveler" poručíka Nathana Gordona, který postupně čtyřikrát přistává u pobřeží pod nepřátelskou palbou a přebírá na palubu letce, aby nakonec s nebezpečně přetíženým letounem sotva vzlétl. Za úspěšnou záchrannou misi vysoce převyšující jeho povinnosti bude Gordon oceněn Medailí cti a po válce nastartuje úspěšnou politickou kariéru, ve které bude desetkrát zvolen do úřadu víceguvernára státu Arkansas.
6. března 1944: Bismarckovo souostroví - ostrov Nová Británie, americká 1. divize námořní pěchoty je vyslána, aby se vylodila na východní straně poloostrova Willaumez s cílem obsadit vesnici Talasea. I když je japonský odpor malý, kvůli obtížnému terénu je postup do vnitrozemí pomalý.
8. března 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, v souvislosti s americkým postupem od mysu Gloucester (nebo-li též Tuluvu) podél pobřeží, provádí americká 1. divize námořní pěchoty úspěšné útoky.
10. března 1944: Bismarckovo souostroví - Nová Británie, americké jednotky obsazují vesnici Talasea.
7. května 1944: Bismarckovo souostroví - jednotky americké námořní pěchoty obsazují letiště Hopkins u stejnojmenného mysu na ostrově Nová Británie (Japonci používaný název je letiště Gavuvu). Nenaráží zde na jakýkoli japonský odpor.
27. srpna 1945: Bismarckovo souostroví - ve všech částech Nové Británie je vyhlášeno příměří.

Literární zdroje:
.Šnajdr, Miroslav: Létající mariňáci,   Akcent, 2015, Třebíč

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:


Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 0 x 0 hexů
0 kol, 0 dny/kolo
Verze: PacAGPG 4, Startující strana: Spojenci, Kampaň: Mimo kampaně, Pořadí v kampani: 0.
Státy Spojenců:    Velká Británie, USA
Státy Osy:    Japonsko
Neutrální státy:    -
Spojenci:    brání
Osa:    brání
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Region podnebí:    Oblast beze srážek
Charakter počasí v regionu:    Zpravidla poušť nebo oblast, kde v době bitvy nedošlo k žádným srážkám.
Herní časová náročnost bitvy:    neurčeno %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Spojenců:
0 jednotek, z toho 0 jádrových a 0 posil
0 jednotek je leteckých, 0 námořních a 0 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Spojenci - Osa


0/0 - 0/0
Počet jednotek Osy:
0 jednotek
0 jednotek je leteckých, 0 námořních a 0 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Spojenci / Osa


40 + 0 / 40 + 0
Počet slotů Spojenců:
0 slotů, z toho 0 jádrových slotů a 0 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 0 jednotek
   (0 jádrových + 0 posil)
Počet slotů Osy:
0 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 0 jednotek
Jednotky transportů:
Spojenci - letecké:    nejsou k dispozici
Osa - letecké:    nejsou k dispozici
Spojenci - námořní:    nejsou k dispozici
Osa - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Rozhodující strategické body:      0

Velké vítězství:      0
Malé vítězství:      0

Dotace za Velké vítězství:      500
Dotace za Malé vítězství:      200

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Spojenců:

Jednotky Osy:

Turnajová utkání této bitvy:

tato bitva nebyla v turnaji doposud hrána

Seznam použitých názvů:

Mapa bitvy: