Admiralitní ostrovy

29.2.1944 - 25.3.1944

PacPG: 5.3.1944 - 31.3.1944

Mapa scenaria:




Při najetí na jednotku na mapě se zobrazí její název, síla, zkušenost a souřadnice. Když si překliknete na terén, tak se při najetí myší na objekt (město, řeka, moře, ...) zobrazí jeho název.

Změny a opravy na mapě:

Autor bitvy:
Datum vzniku:
Datum poslední úpravy:
stanny
20.3.2005
17.7.2011
  
Poprvé vydáno:
Vydání oprav:

4.4.2011 ( Vydání 02 )
-
Tato mapa je v původním PacG hodně nepovedená. Ostrovy Manus a Los Negros jsou úplně klidně spojené do jednoho. Nevídané. Pobřeží odpovídá jen hodně hrubě skutečnosti, okolní ostrovy nejsou znázorněny vůbec. Účast australských sil zcela ignorována. Mapa musela být kompletně předělána.

Původní mapa:




Při najetí na objekt na mapě (město, řeka, ...) se zobrazí jeho název, souřadnice, popř. vlajka

Historický popis:

Krycí název operace: Brewer
Admiralitní ostrovy splňovaly všechny požadavky. Měly ideální přírodní přístav Seeadler, 6 mil širokou, 20 mil dlouhou a 40 metrů hlubokou zátoku ve tvaru podkovy, ohraničovanou dvěma hlavními ostrovy Manus a Los Negros. Byla tu i možnost úpravy stávajících japonských letišť a vybudování nových. Strategická poloha ostrovů umožňovala vytvořit z nich další významný článek řetězu uzavírajícího obklíčení japonských posádek na Nové Británii a na Šalomounových ostrovech. Okupace Admiralitních ostrovů by zpečetila neutralizaci Rabaulu. (Miloš Hubáček - Ofenziva v Pacifiku, Mladá fronta, 2000)

Článek na anglické Wikipedii

Bitva v datech:
7. dubna 1942: Bismarckovo souostroví - Japonci přistávají na Admiralitních ostrovech, které obsazují.
27. února 1944: Admiralitní ostrovy - v rámci příprav na průzkum bojem probíhají letecké údery na Momote a Lorengau. Vojáci, kteří budou zapojeni v této operaci, se naloďují v zátoce Oro na Nové Guinei.
29. února 1944: Admiralitní ostrovy - ostrov Los Negros, 1 000 mužů amerického 5. jezdeckého pluku (generál Chase) se vyloďuje v Hyane Harbor. Generál MacArthur a admirál Kinkaid, velící americké 7. flotile, jsou aktuálně poblíž pobřeží a rozhodují se, že vylodění přemění v úplné obsazení ostrova. Japonské protiútoky během noci jsou přemoženy.
1. března 1944: Admiralitní ostrovy - ostrov Los Negros, americké jednotky eliminují nepočetnou noční infiltraci amerických linií japonskými silami.
2. března 1944: Admiralitní ostrovy - druhá tisícovka mužů americké 5. jezdeckého pluku doráží na ostrov Los Negros. Mezitím za palebné podpory torpédoborců americké jednotky obsazují na tomto ostrově letiště Momote.
3. března 1944: Admiralitní ostrovy - americké jednotky odrážejí noční útok japonské posádky na ostrově Los Negros.
4. března 1944: Admiralitní ostrovy - americká Task Force 74 (Crutchley) ostřeluje dělostřelecké baterie na ostrovech Hauwei a Ndrilo. Tato děla Američanům brání v přístupu do zátoky Seeadler.
5. března 1944: Admiralitní ostrovy - Los Negros, jednotky amerického 5. jezdeckého pluku se přesouvají na severní polovinu tohoto ostrova. Torpédoborce, doprovázející dalších 1 400 vojáků amerických posil, poskytují tomuto postupu palebnou podporu.
7. března 1944: Admiralitní ostrovy - 3 křižníky a 4 torpédoborce amerického Task Force 74 (admirál Crutchley) ostřelují japonské dělostřelecké baterie na ostrovech Hauwei a Ndrilo.
9. března 1944: Admiralitní ostrovy - první americká letadla začínají operovat z letiště Momote.
11. března 1944: Admiralitní ostrovy - americké průzkumné jednotky se vyloďují bez odporu na ostrově Manus u výběžku Bear a na ostrůvcích Butjo Luo. Z ostrova Hauwei průzkumníky vytlačuje japonská posádka.
12. března 1944: Admiralitní ostrovy - malá americká jednotka se vyloďuje na ostrově Hauwei. Japonská posádka, vedená plukovníkem Ezakim, klade odpor.
13. března 1944: Admiralitní ostrovy - malé americké síly poráží japonskou posádku ostrova Hauwei. Američané zde a na ostrově Butjo Mokau rozmisťují dělostřelectvo pro podporu vylodění na hlavním ostrově Manus.
15. března 1944: Admiralitní ostrovy - ostrov Manus, jednotky americké 7. a 8. jezdecké divize se vyloďují na severním pobřeží nedaleko misie Lugos. Američané postupují směrem k městu Lorengau po dvou cestách.
16. března 1944: Admiralitní ostrovy - Američané postupují na ostrovech Los Negros a Manus. Na ostrově Manus japonský odpor vzrůstá.
17. března 1944: Admiralitní ostrovy - ostrov Manus. Americké jednotky dosahují svého hlavního cíle a obsazují letiště Lorengau.
18. března 1944: Admiralitní ostrovy - Manus. Americké jednotky obsazují vesnici Lorengau. Na ostrově Los Negros dochází u Papitalai ke střetu amerických a japonských sil.
25. března 1944: Admiralitní ostrovy - Manus, poslední tažení amerických jednotek likviduje většinu zbývajících japonských sil. Los Negros, japonský odpor je omezen na roztroušené skupiny a izolované jednotlivce.
30. března 1944: Admiralitní ostrovy - americké jednotky obsazují ostrov Pityilu na sever od ostrova Manus. Japonci kladou malý odpor.
1. dubna 1944: Admiralitní ostrovy - americké jednotky obsazují ostrovy Ndrilo a Koruniat. Jedná se o jedinou americkou obojživelnou operaci války provedenou pomocí vydlabaných kánoí. (PS: nejedná se o aprílový vtípek, skutečně tomu tak bylo díky malé vzdálenosti od okolních ostrovů :) )
3. dubna 1944: Admiralitní ostrovy - americké jednotky přes malý japonský odpor obsazují ostov Rambutyo. Jedná se o poslední vyloďovací operaci v tomto souostroví.
18. května 1944: Admiralitní ostrovy - americká 6. armáda oznamuje dokončení tažení na těchto ostrovech. Američané mají 1 400 zabitých a zraněných, Japonci mají 3 820 mrtvých a 75 jich bylo zajato.
10. listopadu 1944: Admiralitní ostrovy - v zátoce Seeadler dochází k obrovské explozi americké muniční lodě USS Mount Hood (AE-11). Plavidlo je výbuchem zcela rozmetáno a jeho fragmenty poškozují dalších 22 okolních plavidel. Všech 350 členů posádky je usmrceno, přičemž nebudou nikdy nalezeny ostatky žádného z nich. Na okolních lodích neštěstí přináší 82 mrtvých a 371 zraněných.
11. ledna 1945: Centrální Pacifik - japonská skupina šesti ponorek s operačním názvem Kongó, vyzbrojená sebevražednými torpédy typu Kaiten, spouští útok proti spojeneckým námořním základnám (I-36 a I-48 - Ulithi v souostroví Karolíny, I-47 - Hollandia na Nové Guineji, I-53 - Kossol Roads v Paluských ostrovech, I-56 - Přístav Seeadler v Admiralitních ostrovech a I-58 - Apra Harbor na ostrově Guam). Výsledek akce je hubený, kaiteny z ponorky I-36 poškozují muniční loď USS Mazama (AE‑9) a potápí jedno vyloďovací plavidlo, kaiteny z ponorky I-36 poškozují jednu nákladní loď typu Liberty.
27. dubna 1945: Admiralitní ostrovy - v zátoce Seeadler útočí japonský torpédový bombardér B5N na cíl, který průzkum hlásil jako americkou letadlovou loď. Jedná se však o plovoucí suchý dok ABSD-2. Torpédo zasahuje jednu z jeho pontonových sekcí, která je však vzápětí opravena. Velitelem doku je Joseph J. Rochefort, bývalý vedoucí kryptoanalytického oddělení, které rozluštěním japonských radiogramů poskytlo americkému námořnictvu klíčové informace pro vítězství v bitvě u Midway.
29. května 1945: Admiralitní ostrovy - ostrov Manus, nejmodernější letadlová loď Royal Navy HMS Implacable připlouvá na hlavní operační základnu Britské Pacifické flotily, aby se k ní připojila. Ihned zahajuje intenzivní výcvik, aby se svým taktickým svazem mohla zaútočit na atol Truk, zatímco se většina Pacifické flotily vrací z operací na Okinawě.

Literární zdroje:
.Swanston, Alexander & Malcolm: Historický atlas II. světové války,   Columbus, 2007, Praha
Hubáček, Miloš: Ofenzíva v Pacifiku,   Mladá fronta, 2000, Praha
Kolektiv, : Válka v Pacifiku - od Pearl Harboru po Tokijský záliv,   Naše vojsko, 2006, Praha
Hrbek, Jaroslav, Hrbek Ivan: Vítězství přichází z moře,   Naše vojsko, 1999, Praha

Pokyny a záležitosti ke hraní:

Hra kampaně:
Ať už bitva dopadne jakkoliv, následující bitvou vždy bude Hollandia.

Parametry bitvy:

Rozměry mapy: 55 x 36 hexů
14 kol, 2 dny/kolo
Verze: PacAGPG 1, Startující strana: Spojenci, Kampaň: US kampaň, Pořadí v kampani: 8.
Státy Spojenců:    USA, Austrálie & Nový Zéland
Státy Osy:    Japonsko
Neutrální státy:    -
Spojenci:    útočí
Osa:    brání
Zkušenost nakoupených jednotek Spojenců:   
Zkušenost nakoupených jednotek Osy:   
Region podnebí:    Oceánie, tropy
Charakter počasí v regionu:    Celý rok doprovázejí pravidelné dešťové srážky.
Herní časová náročnost bitvy:    15.7 %
(součin počtu jednotek a tahů vztažený na rozdíl mezi nejkratší a nejdelší bitvou)
Počet jednotek Spojenců:
45 jednotek, z toho 16 jádrových a 29 posil
8 jednotek je leteckých, 11 námořních a 26 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 15 v námořních transportech
Transporty letecké/námořní:
Spojenci - Osa


1/16 - 0/0
Počet jednotek Osy:
62 jednotek
2 jednotek je leteckých, 2 námořních a 58 pozemních
0 jednotek naloženo v leteckých a 0 v námořních transportech

Počáteční prestiž + nárůst každé kolo:
Spojenci / Osa


500 + 0 / 524 + 62
Počet slotů Spojenců:
46 slotů, z toho 15 jádrových slotů a 31 slotů pro posily
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 1 jednotku
   (-1 jádrových + 2 posil)
Počet slotů Osy:
62 slotů
- na začátku bitvy je tedy možné nakoupit 0 jednotek
Jednotky transportů:
Spojenci - letecké:    C-47 Dakota
Osa - letecké:    nejsou k dispozici
Spojenci - námořní:    AF Transport
Osa - námořní:    nejsou k dispozici

Podmínky vítězství:

Velké vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do 12. tahu
Malé vítězství:      Všechny strategické cíle je nutné dobýt nejpozději do posledního tahu

Dotace za Velké vítězství:      100
Dotace za Malé vítězství:      50

Nasazené jednotky:

   Kompletní výpis všech jednotek na mapě vč. souřadnic, síly, zkušenosti atd.

 Výpis nasazených typů jednotek
Jednotky Spojenců:

Pěchota 43 HW (USA)
Pěchota 43 (USA)
Mořské včely (USA)
Ženisté (USA)
M4A1 Sherman (USA)
US 57mm ATG (USA)
US 75mm Gun (USA)
20mm AD (USA)
P-47D Thunderbolt (USA)
B-25H Mitchell (USA)
Douglas A-20 Havoc (USA)
B-25B Mitchell (USA)
B-24D Liberator (USA)
Torpédoborec (USA)
Lehký křižník (USA)
Těžký křižník (USA)
US M2 Halftruck (USA)
US GM Truck (USA)
AF Transport (USA)
Spitfire MkVB (Austrálie & Nový Zéland)
P-40 Kittyhawk (Austrálie & Nový Zéland)
Torpédoborec (Austrálie & Nový Zéland)
Lehký křižník (Austrálie & Nový Zéland)
Jednotky Osy:

Kyoka Hohei 1943 (Pěchota 1943 HW) (Japonsko)
Jitensha Butai (Cyklisté) (Japonsko)
Senpaku Kohei (Námořní Specialisté) (Japonsko)
Kohei (Ženisté) (Japonsko)
Meiji 38 Improved 75mm Field Gun (Japonsko)
Type 98 20mm (Japonsko)
5´´ pobřežní baterie (Japonsko)
3´´ pobřežní baterie (Japonsko)
Strong Point (Japonsko)
Pill Box (Japonsko)
Ki-43 Oscar (Hajabusa) (Japonsko)
Ponorka (Japonsko)
Isuzu Type 94 6-Wheeled Truck (Japonsko)

Turnajová utkání této bitvy:

tato bitva nebyla v turnaji doposud hrána

Časově kryjící se bitvy:

Barma 44-45 (PacAGPG 2), Bougainville 1944 (PacPG 1), Havaj 1944 (PacPG 1)

Seznam použitých názvů:

Bismarckovo moře
Hyanův přístav
Jihovýchodní výběžek
Kopec Palapi
Letiště Lorengau
Letiště Momote; Los Negros
Lombrum; Los Negros
Loniu; Los Negros
Lorengau; Manus
Misie Lugos
Zobrazit celý seznam...
Bismarck Sea
Hyan Harbour
South East Point
Palapi Hill
Lorengau Airdrome
Momote Airfield; Los Negros
Lombrum; Los Negros
Loniu; Los Negros
Lorengau; Manus
Lugos Mission

Taktická mapa (velká a detailní):

Základní mapa
Mapa s vyloženými transporty a pořadovými čísly jednotek

Mapa bitvy: